Az utóbbi két évtizedben az amerikai monetáris politika két feje különös gyakorlatot vezetett be: elemzők ezrei és befektetők milliói várják a Fed vezetőjének nem túl gyakori beszédeit és nyilvános szerepléseit, majd a sorok között olvasva próbálnak meg iránymutatást találni az elhangzottakban. Alan Greenspan és Ben Bernanke pontosan tudják és ki is használják ezt, kis túlzással az orránál fogva vezetik a fél világot, még ha jó szándékkal is teszik ezt. Greenspan a nyilvános megszólalásokat elsősorban válságmegelőzés – sőt válsághalasztás – céljából, Bernanke pedig a válság kezelésének érdekében fejlesztette tökélyre.
Persze hangsúlyozni kell, hogy ez a különleges „fegyver” is csak a monetáris politika eszköztárának határáig használható, azaz ha egy gazdaság gigantikus ikerdeficitet futtat, akkor nyilván ők sem képesek az egyensúlyi állapotot helyreállítani, a versenyképességet javítani, és a tartós növekedés lehetőségeit megteremteni.
Egy sikeres jegybanknak ugyanakkor – többek között – arra is képesnek kell lennie, hogy kordában tartsa az inflációt, adott esetben pedig a gazdasági növekedést serkentse, miközben megőrzi a pénzügyi rendszer stabilitását. Ennek érdekében ritka nyilvános beszédeik alkalmával Greenspan és Bernanke sokszor vetett be – a klasszikus szóbeli intervencióhoz hasonlatos – pszichológiai trükköket.
Éppen ez az egyik oka annak, hogy nem szabad messzemenő következtetést levonni a pénteki, Jackson Hole-ban elhangzott Bernanke-beszédből sem. Bernanke ugyanis nem azt mondja, amit gondol, hanem amit hallani szeretnénk – még pontosabban: amit hallanunk kell. Ezt még akkor is szem előtt kell tartani, ha a kettő között jelentős mértékű átfedés van.
A többség azt várta a Fed elnökének beszédétől, hogy iránymutatást ad majd a monetáris politika középtávú lépéseivel kapcsolatban, az elhangzottakból pedig azt a következtetést vonhatnánk le, hogy a Fed ismét egyre nagyobb hajlandóságot mutat majd a „beavatkozásra”.
A helyzet azonban valójában az, hogy Bernanke nem csinál mást, mint – saját eszközeivel – a reálgazdaság bizalmi alapú válságát kezeli. A cégek nem mernek beruházni, munkahelyeket teremteni: bár a likviditás és a munkaerő is rendelkezésre áll, a visszafogott kereslet és a makrogazdasági problémák miatt tartanak a jövőtől. A súlyos deficit, a nem megfelelő ütemben erősödő gazdaság, a jelentős lemaradások a foglalkoztatás terén mind-mind a jövőbe vetett hit megrendülésének tünetei.
Kimondva vagy kimondatlanul: a monetáris politika szereplőinek fontos feladata ennek a bizalomnak az erősítése, avagy – jobb időkben – a túlzott bizalom letörése (emlékezzünk Greenspan híressé vált „Irrational Exuberance” beszédére). A túlzott várakozásokat csökkentendő, Bernanke egyértelműen jelezte, hogy a monetáris politika önmagában továbbra sem alkalmas arra, hogy az Egyesült Államok és a globális gazdaság minden problémáját – vagy akár azok többségét – megoldja. Az is kiderült – és ez szintén nem új információ – hogy a rendelkezésre álló eszköztár jelentős része már felhasználásra került, így a beavatkozás intenzitását fokozni nem nagyon lehet.
A beszédből teljesen nem világos, hogy a Fed szándékozik-e további, eddig még nem alkalmazott lépeseket tenni a gazdasági növekedés serkentése érdekében – az erre való óvatos utalások leginkább a bizalom megtámasztását szolgálják. A növekedés iránti elköteleződés persze látszik, de ebben semmi meglepő és semmi újdonság nincs. A rövid távú piaci reakciók alapján Bernanke számítása bevált, és sikerült némi lelki-bizalmi többletet biztosítani az igencsak szerény és törékeny, de még életben lévő növekedés támogatásának céljából.
A szerző az Altera Vagyonkezelő Nyrt. befektetési stratégiáért felelős igazgatósági tagja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.