Csomag csomag hátán – így sommázható a legújabb fiskális kiigazítási hullám. A múlt szerdán, október 17-én bejelentett költségvetési egyenlegjavító lépések kevesebb mint két héttel követték a hónap elején nyilvánosságra hozott stabilizációs intézkedéseket, és a történetnek várhatóan még nincs vége, tudva, hogy az Európai Bizottság újabb kételyeket fogalmazott meg. A képlet világos: az EU kohéziós forrásainak felfüggesztését mindenképpen szeretné elkerülni a magyar politikai vezetés, ehhez pedig a 2013-as költségvetés hiányát 3 százalék alá kell szorítania. A nyáron sietve elfogadott költségvetés fő számai tarthatatlannak bizonyultak, uniós illetékesek egyértelműen jelezték, hogy az október 5-én bejelentett lépések nem elégségesek a deficit lefaragására. A második, október 17-ei kiigazítás tehát mindenképpen szükséges volt – az persze már a konkrét kormányzati döntések függvénye, hogy a politikai preferenciák és a gazdasági-szakmai szempontok milyen mértékben érvényesültek ebben a pakkban.
Az ilyen csomagok mindenképpen fájdalmasak a gazdasági szereplők egy részének, ez a csomag a bankadó teljes mértékének fenntartása következtében leginkább a bankoknak, illetve a helyi iparűzési adóteher emelése miatt a vállalkozásoknak, de a tranzakciós illeték megduplázása vagy a cafeteria adóterhének növelése miatt valójában a lakosságnak is. Ezekkel a lépésekkel kapcsolatban ugyanakkor a közvetlen hatásokon túlmutató kritikát kell megfogalmaznunk, egyrészt a növekedési, másrészt a bizalmi, hitelességi szempontok miatt. A kettő persze szorosan összefügg: a növekedési problémát ma Magyarországon éppen azért nehéz orvosolni, mert a gazdasági szereplők bizalma folyamatosan csökken.
Minthogy a legújabb csomaggal a magyar kormány praktikusan felmondta a Bankszövetséggel kötött megállapodást, a jövőben a bankok viselkedésében, a lakosság és a vállalkozások számára kínált pénzügyi kondíciókban nyilvánvalóan magasabb politikai kockázatok jelennek meg. A már amúgy is visszafogott hitelezés emiatt még nehézkesebbé válik, és alighanem a számlavezetési feltételek is kedvezőtlenebbek lesznek. A hitelleépülés miatt hosszabb távon a magyar GDP 10 százalékos csökkenését vizionáló becslések ugyan vélhetően túlzóak, a bizalomvesztés miatti negatív növekedési hatás azonban vitathatatlan. Ha eddig még volt remény arra, hogy belátható időn belül pozitív növekedési trendforduló lehet a magyar gazdaságban, mára ez a bizonytalan távoli jövőbe tolódik.
Az egyre bizalomhiányosabb gazdasági környezetben ördögi kör van kialakulóban a recesszióba csúszó gazdasági teljesítmény, és az újabb és újabb kényszerű fiskális megszorítások között. A napi túlélésért való küzedelemben vészesen lerövidül a gondolkodás időhorizontja, különösen a beruházások maradnak el, amelyekhez nélkülözhetetlen a stratégiai tervezés. Az ilyen környezet ráadásul azt a veszélyt hordozza magában, hogy még az egyértelműen pozitív gazdaságpolitikai lépéseket is rosszul fogadják a cégek és a háztartások, és a normális körülmények mellett jól működő ösztönzők is hatástalanok maradnak.
Negatív szelekciós folyamatok indulnak be: a reménybeli külföldi befektetők távol maradnak, illetve leépítik itteni kapacitásaikat, a potenciális hazai vállalkozások kevesebb foglalkoztatottal működnek, netán meg sem születnek vagy a határok túloldalára vándorolnak, és veszi sátorfáját a migrációra képes, jellemzően fiatalabb és képzettebb munkaerő is. Az újabb és újabb adóktól rettegve csökken a szabálykövetési hajlandóság, a tisztességes versenyfeltételek érzetének hiányában romlik az adómorál – ami tovább szűkíti az ismételt megszorításokra kényszerülő költségvetési politika mozgásterét. A kör bezárulóban – az apró korrekciók ma már nem elegendőek a növekedés újraindulásához. Csak radikális fordulat, a jogbiztonság és a gazdaságpolitika kiszámíthatóságának helyreállítása esetén lehetünk bizakodóak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.