Orbán Viktor korábban kifejtette azt is, hogy a bankadó megtartása nem veti vissza a magyar gazdaságot, hiszen hitelezés amúgy sincs, csak tőkekivonás. Rogán Antaltól a szokásos érveket hallottuk újra – ha választani kell, hogy kire rójuk a terheket, a lakosságra vagy a bankokra, akkor az utóbbiakra voksolunk –, fűszerezve azzal a megjegyzéssel, miszerint a Bankszövetséggel kötött megállapodás felrúgása nem kellene, hogy mélyen érintse az egyoldalú szerződésmódosításokban eléggé jártas bankokat.
A kritikára a magyarországi bankok többsége rászolgált. Mérsékelten konzervatív – visszatekintve alkalmanként egyenesen ostobának tűnő – hitelezési gyakorlatuk miatt elkönyvelt veszteségeik egy részét valóban az ügyfeleikre hárították. (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy a végtörlesztés sem volt elegánsabb, mint az egyoldalú szerződésmódosítások; arról nem is beszélve, hogy a végtörlesztők körében elmaradt vagyonosodási vizsgálatokkal is fokozható lett volna az adóbeszedés hatékonysága. De nem akarok tippeket adni a harmadik Matolcsy-csomaghoz.)
Mintha azonban elfelejtettük volna, hogy hitelezés a rendszer egészséges működésének is része. Hitel nélkül félő, hogy a vállalkozások egy része az amortizáció pótlására sem képes. És amíg az egyetlen nagy, magyar, nemzeti bank a Magyar Nemzeti Bank, addig hiába lengetünk levedlett kígyóbőrt a páncélszekrény ajtaja előtt, a hitelezési hajlandóság attól nem fog visszatérni.
A másik oldalról nézve: a passzív bankműveletekhez – például a számlavezetéshez – kisebb hálózat is elég, ne csodálkozzunk majd, ha 2013-ban újabb fiókbezárási hullám következik. De legalább kevesebb bankár vesz földet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.