Már a lengyel jegybank legutóbbi, szeptember eleji kamatdöntő ülésekor arra számítottunk, hogy a tanács a monetáris politikai feltételek lazítása mellett dönt, a többség azonban akkor a 4,75 százalékos irányadó ráta tartása mellett döntött – igaz, akadtak, akik az alapkamat csökkentését szorgalmazták. A szerdai ülésen azonban – ebben biztosak vagyunk – a monetáris tanács egy 25 bázispontos vágással megkezdi a lazítási ciklust. A piaci konszenzus szintén 25 bázispontos kamatcsökkentés. Némi bizonytalanság várhatóan most övezi majd a döntést, mivel a monetáris tanács tagjai között továbbra sincs egyetértés azt illetően, hogy eljött-e a monetáris lazítás ideje.
Van egy nyilvánvaló ok, amiért a lengyel jegybank monetáris tanácsának előbb vagy utóbb rá kell szánnia magát a monetáris feltételek lazítására. Ez a lengyel gazdaság érezhető gyengülése: az európai adósságválság eszkalálódása és a globális gazdaság folytatódó lassulása immár Kelet-Közép-Európa legnagyobb gazdaságában is érezteti hatását. A felmérések arra utalnak, hogy ezzel párhuzamosan rohamosan romlik az üzleti hangulat is. Kifejezetten aggasztónak találjuk azt a meglehetősen éles negatív fordulatot, amely egyrészt az építőipari hangulatban, másrészt a háztartások kilátásaiban következett be.
A belső fogyasztás a második negyedévben 0,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – és volt a GDP legnagyobb visszahúzó ereje a beruházások mellett –, ez volt éves összevetésben 2009 óta az első visszaesés. A gazdaság kilátásai 2012 második felére és 2013-ra sem rózsásak. Arra számítunk, hogy az aktivitás az idei év hátralévő részében tovább lassul, és ez folytatódik 2013-ban is.
A belső fogyasztás folyamatos gyengesége miatt ugyanakkor az infláció egyre kevésbé ad okot aggodalomra. Az éves ráta-előrejelzésünk szerint a következő hónapokban az ütem jelentős mértékben csökkenni fog, és az év végéig elérheti a 2,5+/–1 százalékos jegybanki célszintet is. A következő három évben modellünk szerint ezen a téren nem is lesz változás: infláció-előrejelzésünk alapján a jegybanki célsávban marad.
A növekedéssel kapcsolatos aggodalmak mellett a jelenlegi globális piaci környezet is a lengyelországi alapkamat csökkentésének kedvez.
A Fed és az Európai Központi Bank egyaránt a monetáris lazítás gyorsítása mellett kötelezte el magát (ahogy például a Magyar Nemzeti Bank és a cseh jegybank is a kelet-közép-európai régióban); az amerikai és az európai jegybank lépései pedig a kockázatos eszközök – így a zloty – megítélését is kedvezően befolyásolták.
A monetáris tanács összetétele és a napokban elhangzott nyilatkozatok is az alapkamat csökkentését vetítik előre. A csütörtöki ülésről hiányozni fog Zyta Gilowska, akit a monetáris tanács egyik héjájának tartanak, a kamatcsökkentést szorgalmazók így könnyebben többségbe kerülhetnek. A jegybank kormányzója, Marek Belka pedig a múlt héten arról beszélt, hogy a monetáris tanács meg fogja vizsgálni a lazítás lehetőségét.
Mindent összevetve valószínű, hogy a jegybank a szerdai kamatdöntő ülésen csökkenteni fogja az alapkamatot – bár el kell ismernünk: lehetséges, hogy a kamatvágás csak rendkívül szűk többséget kap majd. Ha az irányadó ráta csökken, akkor feltehetően újabb, hasonló lépéseket is be fogunk árazni. Megjegyzendő persze, hogy a piac a jövő évre vonatkozóan már most meglehetősen agresszív monetáris lazítást áraz. Arra számítunk, hogy a tanács kamatdöntő ülése előtt a zloty nyomás alá kerül.
A lengyel gazdaság kilátásai nem éppen rózsásak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.