Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési vezetője
Ahogy eddig
„Nem okoz meglepetést abban az értelemben, hogy egy mélyrecesszióban levő belgazdaságot látunk, enyhe pozitív nettó exportteljesítmény mellett. A stagnáló fogyasztás mellett továbbra is visszaesik a beruházás, köszönhetően a vállalati szektor egyre nagyobb apátiájának, valamint a bankrendszer csökkenő hitelezési lehetőségének és kedvének. Nem segíti a helyzetet a gazdaságpolitika által a bankrendszernek folyamatosan kiosztott újabb és újabb koki, ami az anyabanki kockázatkezelési elvek szigorodásához, így a hitelezési aktivitás további visszaeséséhez vezet. Amíg az üzleti környezet nem változik drasztikusan, addig sem növekedésre, sem a munkahelyek számának bővülésére nem számíthatunk.”
Gárgyán Eszter, a Citi régiós elemzője
Gyorsuló esés
„Annak okozhat csalódást a harmadik negyedéves GDP-adat, aki javulásra számít, ez ugyanis az eurózónából sorra érkező negatív meglepetések után elég valószínűtlen. A Citi prognózisa szerint a második negyedévinél is gyorsabb ütemben, 1,6 százalékkal zsugorodott július-szeptemberben a gazdaság. A nettó export hozzájárulása csak a hazai kereslet visszaesése miatt pozitív. Ez pedig a növekedés szempontjából aggasztó; a belső fogyasztás 2006 óta nem tudott érdemben növekedni. A jövő évi kilátások az októberben bejelentett, a növekedést visszafogó intézkedések miatt jelentősen romlottak, a 2013-as GDP-növekedésre vonatkozó Citi-előrejelzést emiatt 0,5 százalékponttal, 0,3 százalékra rontottuk.”
Soós Róbert, az XTB Magyarország kereskedési szakértője
Jött némi tőke
„Hazánk uniós kötelezettségvállalásainak következtében is elsődleges feladat marad a hiány lefaragása, ezért az eddigi prociklikus gazdaságpolitika maradhat uralkodó hazánkban. Sajnos a bankszektor utoljára 2010-ben tudott hozzájárulni a növekedéshez, így szinte egyedül a nettó exportban lehet bízni. A tőkepiacokon nyáron a FED és az EKB lépései nyomán megugró pénzbőség hozott némi portfoliótőkét a magyar piacra is, de a magas kamatszint és a gyakran változó gazdaságpolitika miatt a külföldi tőke továbbra is más feltörekvő országokat fog keresni. Az IMF-megállapodás nem hozhat drámai fordulatot, de a jelenlegi helyzetben minden egyes forint számít, amit nem adósságtörlesztésre kell költeni.”
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője
Nincs változás
„A második negyedévhez képest nem volt komoly változás, valószínűleg a lakossági fogyasztás és a bruttó állóeszköz-felhalmozás zsugorodásának üteme gyorsult; ezt a nettó export valamelyest kompenzálhatta, de a növekedéshez való hozzájárulása folyamatosan csökken. Július-szeptemberben a Raiffeisen szerint éves összevetésben 1,1 százalékkal csökkent a GDP. Szerkezetében feltehetően a jövő évi növekedés is hasonló lesz, várhatóan tovább csökken a lakossági és a közösségi fogyasztás is. Kecskeméten, Győrben, Szentgotthárdon és Esztergomban talán kicsit örülhetnek, de az autószektoron kívül más húzóereje 2013-ban sem lesz a magyar gazdaságnak, amely prognózisunk szerint 0,5 százalékkal fog bővülni.”
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője
Borús kilátás
„Várhatóan a harmadik negyedév sem hoz fordulatot a hazai növekedésben, az elemzői előrejelzések átlaga szerint július-szeptemberben éves szinten 1,1 százalékkal zsugorodott a hazai gazdaság. A prognózisok széles sávban szóródnak, így akár meglepetést is hozhatnak a számok. A már közzétett havi adatok nem jeleznek élénkülést a fogyasztásban, a beruházások esetében sem számítunk szemmel látható javulásra, így továbbra is a nettó export az egyetlen komponens, amely mérsékli a kibocsátás visszaesését. Sajnos a kilátások is egyre borúsabbak: a nemrégiben bejelentett költségvetési intézkedések egyértelműen lefele tolják a növekedési pályát, miközben fő exportpiacainkról is aggasztó hírek érkeznek.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.