A Nemzetgazdasági Minisztérium hétfő délelőtti közleménye szerint a forint ellen a múlt hét végén indított „támadást” Nouriel Roubini idézte elő, aki kedden a forint shortolását ajánlotta a befektetőknek. Matolcsy Györgyöt tehát semmiféle felelősség nem terheli. Igaz ugyan, hogy a miniszter úgy nyilatkozott, hiba volt a forintot erősen tartani, és hogy a jegybanknak akár nemkonvencionális eszközökkel is támogatnia kell a növekedést (és még sorolhatnánk), de mindezt nyilván még ignorálásra sem méltatták a befektetők.
Csak a jegyzőkönyv kedvéért: a Roubini Global Economics már egy január 2-i elemzésében eladásra javasolta a forintot – a cseh koronával, az indiai rúpiával és a dél-afrikai randdal egyetemben –, olyan „eredeti” érvekre hivatkozva, mint a belső fogyasztás megszorítások miatti visszaesése, a gazdaságpolitika kiszámíthatatlansága vagy az IMF-megállapodásra való mérsékelt hajlandóság. Hogy miért tartott egy hétig, amíg összeült a forintellenes setét szövetség gyászasztala, azt csak találgathatjuk. Valószínűleg ennyi ideig tartott, amíg az email-beli „adatok dolgokká” alakultak.
Több lehetőséget is el tudunk képzelni. Az első szerint az NGM-ben elhiszik, hogy a forintgyengülés Roubininek tulajdonítható, és/vagy elhiszik azt is, hogy mindezt elhiszi a minisztérium művelt olvasóközönsége is. Minden érintett érdekében remélem, hogy egyik feltevés sem igaz.
Sokkal valószínűbb a második, amely szerint igenis van „globális” összeesküvés. Csakhogy ennek az NGM is részese, amely azzal próbálja átsegíteni a forintot a túlságosan erősnek tűnő 300-as ellenálláson, hogy újra a befektetők figyelmébe ajánlja a „jósprofesszor” javaslatát. Pleschinger Gyula nyilatkozata, amely szerint a kormánynak nincs konkrét árfolyamcélja, ebben az esetben úgy értelmezendő: konkrét cél nincs, az absztrakt pedig valahol 330–350 magasságában lehet. A forint nem, de az évünk erős lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.