Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára
A lehetőség adott
„A tavalyi aszály után az utóbbi hónapok csapadéka a növénytermesztés szempontjából hasznos. A talaj vízkészlete feltöltődött, így az őszi vetésű növények várhatóan jól fejlődnek majd. A hótakaró a fagy elleni védelem szempontjából kedvező. A sok csapadék viszont hátráltatja a tavaszi munkák megkezdését, több növényi kultúra esetében késik a vetés. A márciusi tél az őszi kultúrákat jelentősen nem károsítja, illetve a gyümölcsösök nyugalmi állapota miatt a hideg várhatóan nem okoz számottevő károkat. Ugyanakkor folyamatosan növekednek a belvízzel borított területek, ami folyamatos védekezést igényel. Egyelőre azonban minden lehetőség adott ahhoz, hogy 2013 egy jó mezőgazdasági év legyen.”
Kapronczai István, az Agrár-gazdasági Kutató Intézet főigazgatója
Sok tényező
„A mezőgazdaság GDP-hez való hozzájárulása egyrészt függ a mezőgazdasági kibocsátás, másrészt az ágazat folyó termelő felhasználásának alakulásától. A kibocsátás az árak és a hozamok, a termelt mennyiségek függvénye. Utóbbiak egy részénél, a növénytermesztésben találunk közvetlen kapcsolatot az időjárás és a hozamok között. Már a felsorolásból is látható, hogy nem teljesen egyértelmű a kapcsolat az időjárás és a mezőgazdaság GDP-je között – nagyon sok más tényező is befolyásol. Visszatérve a hozamokra, azokat (az őszi vetéseket és az állandó ültetvényeket) alapvetően az eddigi időjárás nem károsította. Az, hogy milyenek lesznek a hozamok, a jövő időjárása fogja meghatározni – amit ma még nem tudhatunk.”
Raskó György agrárközgazdász
Inkább pozitív
„A jelenlegi időjárás döntően pozitív irányba befolyásolja a hazai mezőgazdaságot, hiszen most a lényeg a csapadék mennyiségén van, amely az elmúlt hónapokban jelentős volt. Az eddig hullott hó után esőre lehet számítani, amely mellett melegedhet a levegő hőmérséklete is. Mindez jót tesz a gabonaféléknek, jó termés esetén pedig a második félévtől az állattenyésztők költségei is mérséklődhetnek. Az agrárium számára tehát a mostani időjárás inkább pozitív, mint negatív. Természetesen mindezt beárnyékolja a belvízzel elöntött területek nagysága, különösen az Alföldön. A belvízkár idén akár 200 ezer hektárt is érinthet majd. Ez azonban még mindig csak a művelt összterület 3-4 százaléka.”
Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára
Lehet növekedés
„Az őszi vetésű kalászosok állapota jelenleg nem ad okot aggodalomra. Ugyanakkor a sokévi átlagot 70 százalékkal meghaladó téli csapadék mennyisége és a tartósan alacsony márciusi hőmérséklet késleltette a tavaszi talaj előkészítést és a vetéseket. Az ültetvények esetében területtől függően eltérő károk keletkeztek. További kedvezőtlen időjárás esetén csökkenhet a termés mennyisége. Az állattenyésztésen belül, különösen a súlyos válsággal küzdő sertés- és baromfi ágazatban teljesítménycsökkenéssel kell számolni. A 2012. évi alacsony bázishoz képest még van esély a mezőgazdasági GDP növekedésére, de ezt az állattenyésztés és a kedvezőtlen időjárás számottevően mérsékelheti.”
Tóth Péter, az Agrár Európa Kft. ügyvezető igazgatója
Nincs veszély
„Az őszi vetésű növények a minisztérium és más források szerint is jól teleltek, komolyabb fagy- vagy belvízkár egyelőre nem volt. A márciusi havazás után várható gyors olvadás miatt ugyanakkor megnőhet a belvízzel borított területek nagysága, de ez remélhetőleg nem okoz komoly problémákat. A márciusi hidegek a tavaszi vetésű növények vetését nem veszélyeztetik, és a hegyközségi források szerint nem érte komolyabb fagykár a szőlőt sem. Ugyanez a helyzet a gyümölcsökkel is, amelyek az év elejei hidegebb idő miatt csak később kezdenek rügyezni. Az OMSZ adatai szerint a termőtalaj vízfeltöltöttsége nagyon jó, az idei termést legfeljebb egy átlagosnál szárazabb nyár veszélyeztetheti.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.