Kivezetni a piacról a lakáscélú devizahiteleket – ez lesz hát a következő fegyver az idegen fizetőeszközben eladósodott adósok megmentéséért vívott háborúban. A hír abban az értelemben mindenképpen jó, hogy a jelek szerint egy időre el lehet felejteni az elmúlt napokban szövögetett világvége-szcenáriókat az ezermilliárdos leírásokról. Mindennek tetejébe Csányi Sándor OTP-vezér is kiterítette – egyébként semmi drámai fordulatot nem mutató – lapjait a nyilvánosság előtt, így minden feltétel adottá vált ahhoz, hogy megnyugodjanak a szereplők a hazai tőkepiacon.
A Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter által bejelentett lépés ugyanakkor elég sok kérdést felvet. Az nyilvánvaló, hogy a deviza alapú lakáshiteleket forintra kívánják váltani: kínzó kérdés marad ugyanakkor, hogy milyen árfolyamon, és milyen kamat mellett. Utóbbi mértékét nagyban befolyásolhatja, hogy az átváltott hitelek tulajdonosai jogosultak lesznek-e bármilyen állami kamattámogatásra, vagy sem. További fontos körülmény, hogy az átváltási és a piaci árfolyam közötti különbséget – gyaníthatóan lesz ilyen – ki nyeli majd le. Egy mindenesetre biztos: a kormány túl nagy költségvetési terhet nem vehet a nyakába az újabb intézkedéssel, viszont a bankszektor további terhelhetősége is enyhén szólva korlátos, vagyis nagyon szűk a mezsgye, amin mozogni kell.
Csak a lakáscélú hitelek kedvezményezetti körbe vonása viszont egy kicsit kétélű fegyvernek tűnik. Éppen ezért várható, hogy bekerülnek a körbe a szabad felhasználású jelzáloghitelek is, amelyek bedőlésekor szintén ingatlanok forognak veszélyben. További gondot jelent, hogy a devizahitelesek igen nagy hányada mára elveszítette a kapcsolatát a valósággal, és már nem is a törlesztés mértékével, hanem annak tényével van baja. Gyanús tehát, hogy a devizahitelek eltűnésére még sokáig várni kell. Viszont most úgy tűnik, maradnak a józan keretek, ami nem kis eredmény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.