Orbán Viktor szerint Magyarország „jól teljesít” az államadósság csökkentésében, a költségvetési hiányt pedig a GDP 3 százaléka alatt fogja tartani a következő években is. A piac szempontjából legalábbis megnyugtató, hogy a miniszterelnök a 2014-es választások közeledtével is tartja magát a „prudens közpénzügyek” mantrájához. Úgy tűnik, szerinte a költségvetési fegyelem – alacsony deficit, csökkenő államadósság – olyan téma, amellyel a választók megszólíthatók. A választási stratégia súlypontja mindazonáltal másutt van: a rezsicsökkentésen, amelyet kikényszerítettek a „nagyrészt külföldi” közműcégektől – és ez működik is, amennyiben hihetünk a legfrissebb közvélemény-kutatásoknak. Igazi nagy találmány, hiszen csökkenti az inflációt, a Magyar Nemzeti Bank számára pedig teret nyit a további kamatcsökkentés előtt. Hosszú távon ugyan negatív hatást gyakorol a közműcégek hatékonyságára, hiszen a beruházások valószínűleg leállnak, rövid távon viszont jó választási fogás a kormány részéről.
Figyelemre méltóak a kormánytisztviselők megjegyzései is azzal kapcsolatban, hogy kérték az IMF budapesti irodájának bezárását – a kötelező befektetői Budapest-látogatások programjából így kimaradnak az Irinával való találkozók. Ez már jó előre tudható volt – hétfőn az IMF is megerősítette –, komolyabb piaci hatása véleményem szerint nem lesz. Úgy vélem, Magyarország már nem szerepel az IMF célpontjai között, Orbán Viktor pedig megnyerte a „felőrlő háborút” nemcsak az IMf-fel, de az Európai Bizottsággal, az Európai Központi Bankkal, az Európai Unióval stb. szemben is. Egyik intézménynek sincs kedve tovább harcolni a magyar kormányfővel, miközben a régióban másutt komolyabb problémák is vannak.
Orbán Viktor arról is biztosította a nagyköveteket, hogy a Magyarország „harcol a gazdasági mozgástérért, és elutasítja az uniós bürokratáknak a nem eurózóna-tagállamokra vonatkozó diktátumait”. A harcias beszéd alapján a miniszterelnök akár az egyesült királyságbeli Konzervatív Párt fizetett tagja is lehetne. Mindazonáltal nem tulajdonítanék túl nagy jelentőséget a hangvételnek. Először, Magyarország már választási üzemmódba kapcsolt. A politikai spektrum az elmúlt években jobbra tolódott, az unió szapulása pedig tetszik a jobbközép választóknak. Orbán valószínűleg a Jobbik szavazóira is számít, hogy növelje a nagy többségű választási győzelem esélyeit. A piac számára a legrosszabb kimenetel egy szoros eredmény lenne, amely esetleg egy kényelmetlen koalícióra kényszeríthetné Orbánt a Jobbikkal. Úgy vélem, a bizottság és az EU is megérti, hogy a miniszterelnöknek ezt a játékot kell játszania a választások előtt. Másodszor, az EU tisztviselői feltehetően hozzászoktak már az efféle retorikához, hiszen annyiszor hallották már. Harmadszor, az Európai Bizottság, az EKB, az IMF és az uniós tagállamok egy része nem mutat különösebb hajlandóságot arra, hogy Orbán miatt felizgassa magát. Egyrészt a magyar miniszterelnök már elfárasztotta őket, másrészt olyan ügyekben, mint az unió költségvetési és bankreformja, az Európai Bizottságnak és az EU-nak szüksége van Magyarország együttműködésére. Napjainkban az európai intézmények meglehetősen népszerűtlenek, sok uniós tagállam van, ahol az Orbán-féle retorika nem váltana ki felzúdulást. Sokan vannak azok az EU-politikusok is – köztük egyesült királyságbeliek –, akik azt mondanák: a magyar miniszterelnök fején találta a szöget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.