BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Irányt mutatott az MNB, vagy mégsem?

2013.07.25., csütörtök 16:05

A tagok közötti teljes összhangról és egyetértésről tanúskodott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának kamatdöntésekről kiadott jegyzőkönyve az elmúlt hónapokban. Matolcsy György keddi, kamatdöntést követő – kivételes – sajtótájékoztatóján azt jelezte, hogy a 25 bázispontosnál kisebb lépésekben, de folytatja a kamatvágási ciklust a Monetáris Tanács. Az MNB elnöke 3-3,5 százalékon jelölte meg a ciklus végét.

Két nap sem telt el, és Pleschinger Gyula, a tanács egyik tagja jelezte, hogy Matolcsy saját véleményét fogalmazta meg, amikor további 50-100 bázispontos kamatvágásra utalt. Noha Pleschinger szerint is egy lehetséges forgatókönyv a kamatcsökkentési ciklus folytatása, ám a kivárást is reális alternatívának tartja.

Az ellentmondásos nyilatkozatok nem nagyon segítették a tisztánlátást. Különösen, hogy már nem csak egy-két reálian lehetséges alternatívája (25 bázispontos lépcsők, vagy tartás) van a kamatdöntések kimenetelének, hanem végtelen. Matolcsy például 10 bázispontos lépcsőkről beszélt, de azon sem lehetnénk meglepődve, ha a „patikamérlegen” kimért pi (bázispont) mértékű kamatvágások jönnének.

Matolcsy arról is beszélt, hogy a kismértékű kamatcsökkentés jobb, mint az, ha egyszer megáll az MNB, majd pedig újraindítja a ciklust. Pleschinger ugyanakkor el tudja képzelni azt is, hogy egy-két hónapra szünetet tart a központi bank.

Az üzenet

Matolcsy szavaiból arra lehet következtetni, hogy az MNB a rendelkezésére álló minden eszközzel támogatni fogja a gazdasági növekedést és a beruházási fordulatot. Szerinte ezt a célt szolgálhatják a további kamatcsökkentések. A központi bank elnöke – a Federal Reserve politikájához hasonlóan – munkahelyek 10-100 ezreinek létrejöttét is szeretné látni. Mindez pedig jelezheti, hogy nem csupán a jegybanki alapkamat csökkentésére utalt, hanem adott esetben több monetáris politikai eszköz bevetése is következhet. A Növekedési Hitelprogram első két pillérének keretét már egyszer megnövelték (500 milliárd forintról 750-re). Kézenfekvő lehet az „új cél” elérése érdekében idővel ismét hozzányúlni a programhoz (vagy újra elindítani azt).

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.