Az EY legfrissebb globális felmérése azt mutatja, hogy jelentős szemléletváltás zajlik a belső ellenőrzés területén nemzetközi szinten: a belső auditorok egyre inkább üzleti és stratégiai tanácsadó szerepet töltenek be a cégeknél. A trendforduló azonban Magyarországon egyelőre még várat magára. Ennek oka, hogy a vállalatok vezetése még mindig elsősorban a hagyományos szerepek, ezen belül elsősorban a szabályzatoknak való megfelelés vizsgálatát várja el a belső ellenőröktől. A felmérés azonban azt mutatja, hogy a vezetői elvárások változni fognak és a belső ellenőröknek itthon is ki kell tudni lépniük a komfortzónájukból.
Az EY nemzetközi felmérése szerint két éven belül a stratégiai tanácsadás lesz a belső audit legfontosabb szerepe a compliance mellett. A második helyen pedig az üzleti trendek figyelése szerepel a több mint 500 vezető belső auditor megkérdezésén alapuló listán.
A globális trendekhez egy-két éven belül felzárkózhatnak a magyar vállalatok is. Ahhoz azonban, hogy a belső ellenőrzés és kockázatkezelés funkciók valóban az üzlet számára legfontosabb kockázatok kapcsán adjanak visszajelzést és hozzájáruljanak a szervezeti teljesítmény növeléséhez, tudatos és komplex kompetencia-fejlesztésre lesz szükség, többek között kockázatkezelés, folyamatfejlesztés, projekt menedzsment és az IT területeken.
A kérdés súlyát mutatja, hogy az EY előrejelzése szerint néhány éven belül komoly versenyhátrányba kerülhetnek azok a cégek, amelyeknél nem állnak rendelkezésre a legfontosabb kockázatok és a kapcsolódó kockázatkezelési folyamatok értékelésére alkalmas módszerek.
A döntéshozók egyértelműen látják, hogy mely kockázati tényezők jelentik középtávon a legnagyobb fenyegetettséget és a legnagyobb lehetőségeket. A megkérdezettek mintegy 54 százaléka szerint a gazdasági környezet jelenti a legnagyobb kockázatot, a második helyen az IT-biztonság, a harmadikon a technológiai változások állnak. A legjelentősebb kockázatok feltárásához és nyomonkövetéshez ugyanakkor a szükséges kompetenciák szervezeten – így például belső auditon – belüli kiépítése még sok cégnél nem történt meg. A válaszadók mindössze 27 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nagy figyelmet fordít az új kockázatok felderítésére és nyomon követésére, de két éven belül ez az arány még meghaladhatja az 50 százalékot.
A vezetői beszámolók szerint az auditorok tudását leginkább az üzleti és stratégiai gondolkodás, a kockázatmenedzsment, valamint az adatbiztonság területén kellene fejleszteni. A kompetenciáik terén pedig az adatelemzési, a csalásmegelőzés és -felderítés területén kellene javulni, valamint szükség lenne az informatikára épülő belső audit szélesebb körű használatára is.
A nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy a hiányzó kompetenciák pótlására a vállalatok a legtöbb esetben olyan külsős cégeket vesznek igénybe, ahol mindezek koncentráltan rendelkezésre állnak. A kiszervezési formák, az outsourcing és a co-sourcing terjedése biztosan folytatódik majd a következő években is, hiszen rég megdőlt már az a percepció, hogy a belső audit folyamatok és feladatok kiszervezése jelentős többletköltséggel járnának. A valóságban ugyanis így nemcsak a költségeket csökkenthetik a cégek, hanem hatékonyabban reagálhatnak a változásokra, ezzel is növelve a vállalat versenyképességét.
A szükséges lépéseket a jelenlegi üzleti környezetben egyik cég sem halogathatja, hiszen a válság hatására a kilábalás éveiben átrendeződés figyelhető meg a piacokon. A belső audit és kockázatmenedzsment funkciók tevékenysége pedig fontos tényező lehet abban, hogy melyik cég kerül ki győztesen az átalakulásból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.