BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gazprom: a cél a stabil, hosszú távú növekedés

A gázpiac napjainkban gyorsabban fejlődik, mint bármikor korábban. A Gazprom testközelből figyeli a piaci trendeket, lehetőségeket és veszélyeket. A földgáz szembetűnő átalakuláson ment végbe az elmúlt pár évtized során: a korábban az olajipari vállalatok által melléktermékként kezelt és eltüzelt anyagból értékes, megbízható, biztonságos, tiszta, megfizethető, rugalmas, sokféleképpen felhasználható energiaforrássá nőtte ki magát - írja Alekszander Medvegyev.
2013.08.29., csütörtök 05:00

A világ gázszükséglete az elkövetkező évtizedekben csak nőni fog. A Gazprom a gázpiac egyik legjelentősebb szereplőjeként a stabil alapokon nyugvó, a cég belső értékeire építő hosszú távú növekedés elkötelezett híve.

Először is, páratlan gáztartalékokkal rendelkezünk. Míg mások a forrásokhoz való hozzáférésért harcolnak, addig a mi üzletünk a már meglévő tartalékaink értékesítésére épül. A palagáz nem fogja aláásni ezt. Gyakran elfelejtik, hogy az USA-ban lezajló rendkívüli palagáz-bumm alapja a rendkívüli körülményekben keresendő: a több ezer fúrótoronyhoz, a vízhez és a munkaerőhöz való hozzáférés, a rendkívül kiterjedt infrastruktúra, az alacsony népsűrűség, valamint azon feltételek, amelyekkel elérték a társadalom támogatását, beleértve az emberek környezethez fűződő attitűdjét és az egyedülálló szabályozási környezetet, egytől-egyig fontos szerepe játszottak. Félreértés ne essék: a múlthoz hasonlóan a Gazprom a jövőben is be fog fektetni nem konvencionális gáztermelési technológiákba, amennyiben üzletileg ez megalapozott. Addig is a vállalat él a privilégiumával és a konvencionális mezők fejlesztésére fókuszál.

Másodsorban mint nemzeti energiacég a Gazprom megengedheti magának az óriási gáztartalékokat érintő beruházások finanszírozását. A túljegyzett adósságalapunk emelkedése is ezt bizonyítja. Ennek fontosságán gyakran átsiklanak, mivel a jelenlegi gondolkodásmód gyökere még mindig az olaj korszakából származik. Az olaj minden értelemben folyékony árucikk.

Könnyű vele piacot szerezni és kereskedni; a finanszírozás módja elterjedt és olcsó. A gáz más. A szállítási költségek több mint tízszer magasabbak, mint az olaj esetében. Ahhoz, hogy a gáz eljusson a fogyasztóhoz, tőkeigényes előzetes infrastrukturális beruházásokra van szükség. Ezen fizikai és financiális elemek a fogyasztó és a szállító kölcsönös és folytonos egymásrautaltságán nyugvó helyzetet teremtenek.

A Déli Áramlat fekete-tengeri szakasza ezt remekül példázza. A Gazprom 10 európai energiacéggel dolgozik együtt – köztük az Enivel, BASF/Wintershall-lal és az EDF-fel – annak érdekében, hogy 2015-ben megkezdhesse a szállítást. Idén bejelentik az acélcsövek gyártására és a kivitelezésre vonatkozó tendereket, valamint előkészítik a befektetői egyeztetéseket. Az ilyen nagyságú infrastrukturális beruházások komoly költségekkel járnak – jelen esetben nagyságrendileg 15 milliárd euróról van szó. De a Déli Áramlat esetében ennek egyértelmű üzleti stratégia az alapja. Ebben az évben a Gazprom Export nem csak 40. születésnapját ünnepelte, de egyben 92,3 milliárd köbméterre növelte az Európába és Törökországba történő gázexportját 2013 első hét hónapjában, ami nagyjából 12 százalékkal több, mint a megelőző év megfelelő periódusa. Csak júliusban 13,5 milliárd köbmétert exportált a cég (2012 júliusában 10,5 milliárd köbméter volt ugyanez a szám). És az európai gázimport-kapacitásokra nehezedő nyomás folyamatosan növekszik, mivel a kontinens gáztermelés szabadesésben van.

A Déli Áramlat által Európa importszükséglete tökéletesen fedezve lesz, valamint a beruházás következtében stabilizálódni fog az orosz gáz piaci részesedése, és a Gazpromnak nem kell több milliárd eurót fizetnie a tranzitországoknak a szállításért. A Déli Áramlat mind a befektetők, mind Európa számára kifizetődő beruházás lesz.

Harmadsorban a Gazprom számos dimenzióban sikeresen diverzifikálta üzleti modelljét. A vállalat egyedülálló módon Európába és Ázsiába is szállít gázt csővezetéken keresztül és folyékony (LNG) formában egyaránt. A 2013–2030 között termelt CAPEX jelentős részét arra fogjuk költeni, hogy „energiahíddá” váljunk ezen prémiumpiacok között. Ezzel egy időben a Gazprom diverzifikálni fogja bevételi forrásait a gáz értéklánca mentén. Míg az EU energiapiaci liberalizációja gyakran protekcionizmusba csap át, ez egyben lehetőséget teremt számunkra a végfelhasználókkal történő üzleti lehetőségek megteremtésében. Emellett azon dolgozunk, hogy a földgáz a hajózási és szárazföldi szállítmányozási szektorban is teret nyerjen. Mialatt mások az LNG kisipari felhasználásáról beszéltek, mi a Solbus-szal együttműködve elkészítettük az első LNG-hajtású buszt Lengyelországban.

Végezetül a Gazprom sikeresen diverzifikálta bevételi forrásainak struktúráját, és a gázon túl új piacokra lépett. 10 évvel ezelőtt 100 százalékban a földgázra hagyatkoztunk, ma már bevételeink 40 százaléka folyékony szénhidrogénből és villamos energiából származik. Ennek köszönhetően a Gazprom az egyik legjelentősebb nemzetközi szereplője lett az olaj- és villamosenergia-piacnak.

Az olajéhoz képest a gázpiac adottságaiból fakadóan egy hosszabb-távú, alacsonyabb haszonréssel működő iparág, ami kevésbé vonzza azokat a befektetőket, akik csak a negyedéves adatok alapján hozzák meg döntéseiket. Ugyanakkor a tulajdonosok hosszútávú érdekeit szem előtt tartva biztosak vagyunk benne, hogy meg fogunk felelni az elvárásoknak.

A szerző a Gazprom OAO ügyvezető bizottságának alelnöke, a Gazprom Export főigazgatója.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.