Minden korábbinál nagyobbra nőtt az esélye egy nyugati katonai beavatkozásnak Szíriában. Vagy, ha igazán pontosak akarunk lenni: van rá esély – a több mint két éve zajló polgárháború eddig legfeljebb néhány dorgálásszerű nyilatkozat szintjén mozgatta meg a nagyhatalmak vezetőit.
Pedig azt már 2011 nyarán látni lehetett, hogy az Arab tavasz felkeléseinek oldalvizén véres és reménytelen harc bontakozik ki Szíriában a Bassar el-Aszad vezette rezsim és ellenzéke között. Látszólag az sem tűnt fel senkinek, hogy időközben meghaladta a százezret a halálos áldozatok száma, és a 23 milliós országból legalább egymillióan kerestek menedéket külföldön.
Arra a kérdésre, hogy miért most indítanak támadást, ott a kincstári válasz: az augusztus 21-i vegyi fegyveres támadás miatt. Sejthető, hogy nem ez volt az első ilyen, és egyelőre nem is bizonyított, hogy a múlt héten Damaszkusz közelében valóban tiltott vegyi fegyverrel támadt a hadsereg a lakosságra, mégis ez a megtorlandó tett. Még úgy is, hogy a Biztonsági Tanácsban nem fogadnak el egy Aszadot elítélő és a katonai beavatkozásra felhatalmazást adó határozatot, akkor sem ha az ENSZ szakértői száz százalékos bizonyossággal állapítják meg a rezsim felelősségét.
Szíria sokkal inkább egy bonyolult sakkjátszma részese: ahhoz hogy a NATO eljusson hozzájuk, kellett egy amerikai elnökválasztás, aztán egy másik, Iránban. Kellett az, hogy az Arab tavasz vérbe és kudarcba fulladjon, hogy Észak-Afrikában a diktatúrák leverése után kialakult káoszban újra megerősödjön az al-Kaida, olyannyira, hogy – legalábbis az amerikai titkosszolgálat szerint – már közvetlen fenyegetettséget jelent nem csak a közel-keleti térség, de a Nyugat számára is.
Vagyis a cél nem annyira a szíriai lakosság megvédése, inkább a nemzetközi helyzet stabilizálása lehet. Ám félő, hogy ez pont annyira fog sikerülni, mint Afganisztán vagy Líbia esetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.