„Nem lesz választási költségvetés” – hallhattuk unásig azt követően, hogy Varga Mihály átvette a nemzetgazdasági tárcát Matolcsy Györgytől. Hallhattuk akkor is, amikor az Európai Unió kilenc év után megszüntette a túlzottdeficit-eljárást Magyarország ellen. És utána is – tulajdonképpen a mai napig ez az egyetlen információnk a jövő évi büdzsével kapcsolatban.
Már ha diszkréten szemet hunyunk a felett, hogy ez sem felel meg a valóságnak, legalábbis ha a Fidesz és a kormány vezető gazdaságpolitikusainak elmúlt napokban tett nyilatkozataira hagyatkozunk. A politikai főszezon közeledtével mindenesetre egyre több jele van annak, hogy a „nem megszorításokra alapuló gazdaságpolitika” fogyasztókat és vállalkozásokat egyaránt hátrányosan érintő lépései után egyszerre csak engedni kezd a gazdasági kormányzat.
Lázár János hétfői kijelentései is erre engednek következtetni, különösen, hogy a Miniszterelnökség első embere még a hústermékek áfájának csökkentését is belengette. Igen, arra a kérésre adott pozitív jelzést, amelyet már annyiszor vetett fel a szavak szintjén annyira támogatott hazai húságazat összes szereplője (az élen Csányi Sándorral), hogy valószínűleg már unták a saját hangjukat is. És amelyre mostanáig csakis azt a választ kapták, hogy „a költségvetési állapotok nem tesznek lehetővé ilyen bevételkiesést.”
A Világgazdaság többször leírta már: egyetértünk azzal, hogy a világszinten is a legmagasabbnak számító hazai forgalmi adó csökkentése az élelmiszerek esetében nem csak a fogyasztást befolyásolhatja kedvezően, az érintett vállalkozások versenyképességét növelheti a külföldiekkel szemben, de az ellenőrzés szigorítása mellett jótékonyan hathat az adófizetési morálra is. Sajnáljuk, hogy a kormány a jelek szerint nem ezeket a hatásokat tartja szem előtt, hanem azt, mennyivel több szavazatot szerezhet meg a jövő évi választáson.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.