Kocsmai verekedéshez hasonlította a szeptember 8-i moszkvai polgármester-választás toronymagas esélyese, Szergej Szobjanyin az ellene felhozott vádakat. A politikus kivételt tett ezzel az üzenettel, mert egyébként nem vesz részt a kampány vitáiban, kihívóival nem száll ringbe. Megteheti, hiszen nem csak saját maga, hanem valamennyi közvélemény-kutató intézet kizártnak tartja, hogy a következő öt évben ne ő legyen a 12 milliós orosz főváros régi-új erős embere.
Ami a vádakat illeti, azok egyik legkomolyabb kihívójától, az első fokon öt év börtönre ítélt Alekszej Navalnijtól érkeztek. A jogász-politikus ellenzéki vezér blogger szerint Szobjanyin két lánya is dollármilliókat érő lakás tulajdonosa, amelyek megvásárlásához egyszerűen nem lehetett törvényes anyagi fedezet. A moszkvai polgármester ezt azzal intézte el, hogy 2005-ben Tyumenyből érkezett a fővárosba, anyagi háttere tökéletesen dokumentálható.
Azt már én teszem hozzá, hogy Vlagyimir Putyin elnöki kabinetjének élére érkezett Szobjanyin Szibériából Moszkvába, hogy később polgármesterré avanzsáljon. Színtiszta gazdaságpolitikai karrier az övé, a legújabb idők menetrendjét, váltógazdálkodási elméletet követve. Putyin bizalmasai politikai pályafutás közben kapnak fontos szerepet állami gigavállalatok élén (lásd a mindenható olajcég, a Rosznyefty elnökét), vagy a gazdaságban megizmosodva a gazdasági érdekeket változatlanul érvényesítő politikusként folytatják tűz közelben. Egy dologra kell ügyelniük: a brezsnyevi elavult pártpolitikai káderrendszer helyett kifinomultabb lojalitással kell megszolgálni a bizalmat.
Moszkva élén állni nem akármilyen feladat, Moszkva állam az államban, önmagában az ország ipari termelése 6 százalékának, a beruházások 18 százalékának, a kiskereskedelmi áruforgalom 30 százalékának a színtere, a külföldi befektetések több mint 40 százaléka ide érkezik. Az orosz politika mindig kényesen ügyelt arra, hogy a főváros vezetése megfelelő kezekben legyen. 2007-ig közvetlen polgármester-választásokat tartottak, majd átmenetileg lecserélték ezt a választási szisztémát, ám most újra visszahozták. Mintha a Kreml azt akarná bizonyítani, hogy nem fél a testközeli megméretéstől, és nincs is mitől tartania.
Szobjanyin mellett öt pártjelölt száll versenybe (csak pártok jelölhetnek), és minden bizonnyal a korrupció elleni harc nagy bajnoka, Navalnij is tudja, hogy a fő kérdés nem az első, hanem a második hely megszerzése. Egyébként ezt az orosz elemzők egyáltalán nem fanyalogva tálalják. Szerintük ugyanis az is győz, aki második lesz, mert ez figyelmeztető jel a hatalomnak, az illető és pártja ott liheghet a nyakakban (jeges lehelettel fenyegetésről itthon is hallhattunk). Egyáltalán nem biztos, hogy Navalnij lesz a második, mert megelőzheti a kommunista Igor Melnyikov. Már csak azért is, mert most tényleg mindenki Navalnijt pécézte ki magának, nem csak a hatalom, de a többiek is őt tartják a fő célpontnak. A nagy dulakodásban kevesekhez jutott el a hír, pedig ez az egyik lényeg: több tucat új generációs vállalkozó nyílt levélben állt ki Navalnij mellett. Mondván: éppen az ő példája mutatja, hogy Oroszországban ma minden üzletemberrel megeshet, ami vele: ha a Kreml úgy gondolja, bárki rácsok mögött találhatja magát. (Nyilván tud erről beszélni Mihail Hodorkovszkij is a büntetőtelepen.)
Egyébként Oroszország hét régiójában kormányzóválasztást is tartanak szeptember 8-án. A fentiek ismeretében nem meglepő, hogy egy kivétellel mindenhol a kormánypárt jelöltje az első számú favorit. Azon az egy helyen, a Bajkálon túli területen a Kreml az ellenzéki Igazságos Oroszország párt megbízott kormányzóját támogatja. Akinek történetesen egyre gyümölcsözőbb a kapcsolata Vlagyimir Putyinnal. Így megy ez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.