Kamat, ingatlanár, aranyárzuhanás. Jóslatok meghatározó devizák közelgő összeomlásáról. Nyugtalanító hírek az USA, az EU gazdaságáról, pattanásig feszült helyzet a Közel-Keleten. A nem igazán befektetőbarát környezet hatására sokakban merül fel a kérdés, hogy mihez is kezdjenek a pénzükkel. Sok, korábban biztosnak vélt megoldásról – mint például bankbetét, arany, sőt maga a pénz – derült ki, hogy olyan biztonságos, mint a három kismalac szalmakunyhója. Ami tegnap még igaz volt, nem biztos, hogy holnap is az lesz. A világ gyökeres változások előtt áll.
Amíg Magyarországon a 90-es évek elején az állami tulajdon cserélt gazdát, addig ma a magánvagyonok újrarendeződése figyelhető meg. Ahogy azt korábban megírtam, itthon most zajlik a második (gazdasági) rendszerváltás. Az első rendszerváltáskor tulajdonossá „lett” réteg egy részét két évtized után a földönfutás fenyegeti, míg mások kezében a magántulajdon fokozódó koncentrációja figyelhető meg. A jelenlegi helyzet kiváló táptalaja ennek az újrarendeződésnek, hiszen egyre több értékhez tud egyre olcsóbban hozzájutni ez a vagyonos réteg.
Az ő számukra az a kérdés, hogy ezzel a tőkével mihez kezdjenek. Fontos jelzés annak, aki érti, hogy a legnagyobbak nem tartják a vagyonuk egy töredékét sem pénzben. Mibe szabad akkor egyáltalán befektetni?
Nyugodt időkben is nehéz volt, de most egyenesen képtelenség megjósolni, hogy mit hoz a jövő. Ilyenkor a legbiztonságosabb visszanyúlni a gyökerekhez, ahhoz az alapzathoz, ami bármi történjék is, nem változik meg. Ez az alapzat pedig az Abraham Maslow által az 1950-es években kidolgozott „emberi szükségletek piramisának” alsó szintje. Ezen elmélet szerint, amíg az ember közvetlen létfeltételeit veszély fenyegeti (például éhezik), addig nem érdekli igazán, hogy a térd alatt vagy a térd fölött végződő szoknya-e a legfrissebb divat, vagy hogy érdemes-e licitálni erre vagy arra a kortárs festményre. A puszta létfeltételek (élelmiszer, lakás, egészség stb.) biztosítása adott esetben felülír minden egyéb szükségletet. Az egyetlen biztos befektetés az élet fenntartásába történő invesztíció.
A magánvagyonok újrarendeződésében ugyanakkor fontos feladat hárul egy szereplőre, amely „boldog békeidőkben” szinte észrevétlenül teszi a dolgát, de most reflektorfénybe kerül. Ez a szereplő a felszámoló. Szerepe felértékelődik, mivel a magántulajdon újrarendeződésének elsődleges terepe a felszámolói piac lesz. A felszámolásra hozzá került céghez nem temetkezési vállalkozóként, hanem orvosként kell hozzáállnia. Segítenie kell a gazdaság talpra állítását. E magasztos feladathoz azonban jutalom is jár. Megfelelő szakértelemmel, újszerű eszközök körültekintő alkalmazásával, befektetéssel egészen kiemelkedő profitot realizálhat. Meg fognak jelenni a kockázati tőke alapon működő felszámoló cégek, amelyeknek nem a vagyonérték gyors eladása lesz a céljuk, hanem tulajdonosként – hosszú- vagy rövidtávra – maguk szállnak be egy felszámolásra ítélt cégbe, hogy reorganizációval talpra állítsák, majd akár extraprofittal kiszálljanak, akár tartósan üzemeltessék azt.
Úgy gondolom, minden kritikus helyzet egyben lehetőség is. A világ gyökeres változások előtt áll. Nem tudjuk, mik lesznek ezek, de az biztos, hogy ha befektetőként visszanyúlunk az alapokhoz, az élet fenntartásába történő invesztícióhoz, és befektetésként a bizonytalan pénz helyett az életre koncentrálunk, akkor nagyot nem hibázhatunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.