Tíz év alatt megháromszorozná a Magyarországon tanuló külföldi diákok számát a kormány – mondta Balog Zoltán miniszter a közelmúltban a tiszteletbeli konzuli konferencián. Azért ott, mert a hallgatói létszámbővítést főként egy olyan ösztöndíjprogramtól várják, amelynek keretében a távoli Kelet tudásra szomjas fiataljait csábítanák hozzánk tanulni.
Ha azt nézzük, hogy például a nálunk szerzett orvosi diplomát a világ bármely pontján elismerik, van benne ráció. Az is bizonyos, hogy ha már itt tanulnak, költenek is itt a fiatalok, és még ha a diákokat nem is veti fel a pénz, a sok kicsi azért ez esetben is sokra, összességében tízmilliárdokra megy. Viszont sehogy se fér a fejembe, miért kell a világ másik feléről ösztöndíjjal idecsábítani főiskolásokat és egyetemistákat, amikor a hazai orvosegyetemekre például évek óta sokszoros a fizetős hallgatók túljelentkezése.
Jelen pillanatban 7500-an tanulnak nálunk orvosnak, fogorvosnak, gyógyszerésznek. Jóval olcsóbban, mint tennék ugyanezt valamelyik nyugat-európai vagy amerikai egyetemen, de ugyanolyan magas színvonalon. Egyelőre. Mert azt csak a naivak hiszik, hogy kizárólag a közkórházból mennek külföldre orvosok. Nem. Az orvos- és ezzel az oktatóhiányt előbb-utóbb nem csak a gyógyítás, de az orvosképzés is megsínyli, sőt az idegen nyelvi képzést el is lehetetleníti.
Az angolul, németül beszélő orvosok iránt, akik, oktatók lévén, a szakma legrangosabb képviselőinek számítanak, óriási a külföldi kereslet. Az a néhány tízezer forint, amivel az utóbbi két évben megemelték a bérüket, említésre sem érdemes ahhoz képest, amit kínálnak nekik. Azok a körülmények, az a munkaterhelés azonban, amit cserébe kínálnak, illetve elvárnak tőlük, össze sem hasonítható a hazaiakkal.
Szóval, jó kis terv, hogy legyen háromszor több külföldi orvostanhallgatónk. De kellene egy másik arra is, hogy ki fogja őket oktatni, ha majd itt lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.