A hazai munkaadók foglalkoztatási statisztikái viszont nem mutatnak érdemi növekményt. Ez nem is várható, hiszen a gazdaságunk teljesítménye 2012-ben csökkent, előtte és jelenleg az évi 2 százalékot sem éri el a GDP növekedése, és ilyen lassú ütem mellett a cégek nem fognak érdemben foglalkoztatást bővíteni.
Az ügy megmaradna a gazdaságstatisztikai érdekességek szintjén, és a két statisztikai adat viszonya rövid szakmai vitával tisztázható lenne, ha nem nyert volna közvetlen politikai tartalmat: a kormány a kedvezőbbnek kinéző mutatóban a gazdaságpolitikai fordulat bekövetkeztét, és egyben a választási kampányban megígért egymillió új munkahely megteremtésének részbeni megvalósulását látja. Az utóbbira nem érdemes sok szót vesztegetni, mivel társadalmi-gazdasági szerkezetünkből adódóan egymilliós foglalkoztatás-növekményt egyszerűen lehetetlen elérni belátható időn belül. Egyébként is az „egymillió” a politikusi szóhasználatban csupán azt jelenti: sok, nagyon sok. Az rendben is van, hogy a krónikusan gyenge, az európai átlagtól régóta messze elmaradó munkaerőpiaci aktivitás igen jelentős emelése mellett kötelezte el magát a kormány. Az egymilliós cél harmadának, sőt ötödének megvalósulása is komoly fegyvertény lenne. Arról persze szó sem volt, hogy a politikai ígéretben szereplő foglalkoztatás-növekedés százezrek kivándorlása, vendégmunkás-léte révén történne meg.
A most vitatott munkaerőpiaci adatok valós hazai fordulatot nem jeleznek. Egyébként nagyarányú foglalkoztatásbővülés stagnáló output mellett a munka termelékenységének drámai esését jelentené. Nálunk most csupán az következett be, amit a lengyel, román, litván és bolgár társadalom már régebb óta és nagyobb arányban átélt: a munkavállalók egy jelentős része az országhatáron kívül dolgozik, és így a német, osztrák, brit GDP-t gyarapítja munkaerejével. Ha a kormánypropaganda mégis ezzel a konkrét aktivitási mutatóval kívánna érvelni, akkor persze a kritikusai azt is követelhetnék, hogy a statisztikákból viszont vegyék ki a nálunk foglalkoztatott külföldieket (noha történelmi okokból ezek száma messze nem ér el akkora arányt a hazai munkaerőpiacon, mint a nettó munkaerő-importőr országokban).
Ezt a statisztikai vitát legjobb lenne félretenni. Ideje viszont a gazdasági migráció valós és gyakran drámai hatásait alaposan elemezni, következményeit felmérni. Az elvándorlás erősen koncentrálódik bizonyos ágazatokra és szakmákra, amelyeknek bérviszonyait átrendezi a migráció ténye, és erre a munkaadóknak, egyéb érintetteknek fel kell készülniük. A migránsok demográfiai profilja hamarosan erőteljesen befolyásolhatja az oktatási ágazatot és egy sor szolgáltatást.
A többszázezres ingázó és vendégmunkás a maga hazautalásaival nemzetgazdasági méretekben befolyásolhatja a megtakarítási szerkezetet. A magyar politikának és a sajtónak populizmusra fogékony fele mára szitokszóvá tette a devizahitelezést, holott már eddig is jelentős volt – és most még inkább az lesz – a deviza-megtakarítás, ami miatt a természetes fedezettség révén teljesen ésszerű lehet a lakossági devizahitelezés az arra alkalmas körben. A külföldi munkavállalás további elterjedése kihat a lakásvásárlási és lakásbérlési viszonyokra, a biztosítási piacra, az utazási és szabadidős szokásokra. Sorolni lehetne még a várható, sőt elkerülhetetlen következményeket, amelyekre az üzleti életnek és a gazdaságpolitikának meg kell adnia a válaszát – mielőbb. Ez a fontos ügy, nem a statisztikai adatok körüli polémia.
VG-Páholy-tagok: Bartha Attila, Bod Péter Ákos, Hegedűs Miklós, Veres Zsolt.
Megjelenés minden szerdán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.