– Hogyan kezdődött az együttműködés a két amerikai újsággal?
– Levelet írtam Arianna Huffingtonnak, a Huffington Post tulajdonosának, mivel úgy véltem, hogy ez a legalkalmasabb csatorna arra, hogy az iparágunkkal kapcsolatos megérzéseinket és észrevételeinket megoszthassuk az erre fogékony olvasókkal. Első, a Huffington Postban is megjelenő cikkemben a facebookos lájkolás antiszociális hatásait fejtegettem, a legutolsó pedig a női felsővezetők és az anyaság lehetőségeit boncolgatja, párbeszédre szólítva a CEO-képzésekben résztvevőket. Hasonlóan a Huffington Posthoz, a Forbes Magazinnál is megkerestem a szerkesztőséget azzal, hogy szeretnék publikálni kreatív stratégiai témákban.
– A Forbes oldalán megjelent cikkében a manapság kedvelt tartalom-marketing stratégiák felépítésére vonatkozó tanácsokat ad, hollywoodi filmeket felhozva példaként. Miért szakmai példák az Ön számára az amerikai produkciók?
– A cikk az együttműködésen alapuló vezetési lehetőségekre szeretné felhívni a figyelmet. A tartalom-marketing egyik legnehezebb része maga a tartalom előállítása, ugyanis egy sikeres tartalomalapú marketingprogramhoz nem elég jópofának vagy komolynak tűnő tartalmakat az adott márka arculatába csomagolni. Számtalan jó kezdeményezésnek lesz hamar vége azért, mert a vállalatok nem fordulnak tartalomépítő kreatív műhelyekhez, akik a segítségükre lehetnének. A felgyorsult kommunikációs világban a hitelesség mellett a vállalatok által a fogyasztóknak kínált tartalmak relevanciája és az érdeklődés felkeltése a legfontosabb feladat. Ezért logikus, hogy már tervezési fázisban be kell vonni a fogyasztót, de az sem árt, ha nyitunk saját munkatársaink kreativitása felé. A tartalommarketing valójában egy adott márka és emberek ezrei vagy milliói között zajló párbeszéd, amelynek megtervezését és sikerességét döntően befolyásolja a minél szélesebb körű együttgondolkodás. A filmes példák azt kívánják hangsúlyozni, hogy merjünk olyan iparágakkal, művészeti csoportokkal együttgondolkodni és alkotásaikból meríteni, akiknek eleve feladatuk megtalálni a közönség egyetemes nyelvének alkalmazási formáit.
– Milyen különbségeket tapasztalt a magyar és az amerikai marketing közt?
– Nagy probléma az, hogy a marketing, mint puha tudomány még mindig sokakat sarkall vállalaton belül arra, hogy hozzá nem értő módon szóljanak bele úgy a tervezésbe, mint a megvalósításba. Ezen kívül az automatizmus jelenléte is a hatékony marketingmunka ellensége. A gondolkodás hiánya is ebből adódik, számos esetben leszűkítve a marketing stratégiai alapokat csupán egyetlen irányra. A magyar és az amerikai marketing-felfogás között az a legnagyobb különbség, hogy míg az Egyesült Államokban egy új feladatnál az első kérdés a „hogyan?”, addig itthon a „miért?”. Ettől függetlenül azt tapasztalom, hogy a magyar marketing- és kreatívszakemberek nemzetközi szinten sokkal hatékonyabbak tudnak lenni, képesek egy újfajta gondolkodási irány képviseletére, de óvatosabbak, mint a tengerentúli szakemberek.
– A cikkben számos ötletet ad arra, hogyan építsünk megfelelő tartalom-marketing stratégiát, de mi a megoldás a hosszútávú sikerre?
– Egy vállalatnál nagyon fontos, hogy bizalmat szavazzunk a munkatársaknak, úgynevezett jogosítványt adjunk a kezükbe, teret adva nekik, hogy az általuk képviselt márkákat gazdagabbá, egyben hitelesebbé tegyék azzal, hogy kommunikálhatnak róla. Sajnos még mindig többen gondolnak az ilyen jogosítványokkal járó problémák előfordulására, mint a bennük rejlő lehetőségekre. Edward de Bono, a Berlin School of Creative Leadership oktatója - a laterális gondolkodás atyja - úgy fogalmazott, a legtöbb ember a problémára mint negatív tényezőre tekint. Pedig a ''pro'' – előtagot fordíthatjuk magunkban pozitívumnak, amely arra utal, hogy ismét előttünk áll egy megoldható és megoldandó feladat.
– A cikkben olvasható 10 lépés közül melyiket tartja a legfontosabbnak?
– Az utolsó pont a legösszefoglalóbb, ami az egész tartalom-marketinghez való hozzáállásra világit rá. Eszerint a tartalom-marketing nem egy statikus elv alapján működik. A stratégia meghatározása után a kivitelezés folyamatosan változik, hiszen az adott célcsoportok érdeklődését, működését folyamatosan figyelemmel követjük, s ennek visszahatása van a marketing-programra. A tartalom-marketing minden szempontból interaktív folyamat, a márkádról szól, de a közönségedet szólítja meg.
A képzés eddigi egyetlen magyar részvevője, immár második éve.
tíz év után nemrégiben tért haza Magyarországra, hogy a Laboratory Group-ot vezérigazgatóként és kreatív stratégiai vezetőként erősítse.
Marketing témában hazánkból elsőként kapott felkérést, hogy keddenként a Huffington Postban publikáljon
A képzés eddigi egyetlen magyar részvevője, immár második éve.
tíz év után nemrégiben tért haza Magyarországra, hogy a Laboratory Group-ot vezérigazgatóként és kreatív stratégiai vezetőként erősítse.
Marketing témában hazánkból elsőként kapott felkérést, hogy keddenként a Huffington Postban publikáljon -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.