Mindannyian abban reménykedünk, hogy egyszer, lehetőleg minél előbb, gyógyíthatóvá válik az utóbbi évtizedek legrettegettebb betegsége, a rák. Nem árt azonban ezzel együtt abban is bizakodnunk, hogy minden rákbeteg hozzá is jut majd a terápiához.
Miközben mi itthon a társadalombiztosítót szidjuk, amiért nem finanszírozza meg számunkra azonnal a legújabb gyógyszeres vagy egyéb terápiát, nem téríti meg teljes egészében a kórházak számára a daganatellenes kezelések ellenértékét, nem árt, ha felidézzük: a világ népességének többsége nem hogy a legkorszerűbb kezelést, semmilyet nem kap.
Döntően azért, mert a daganatterápia, a gyógyszerfejlesztés óriási költségei és alacsony sikerhányada miatt, hihetetlenül drága; egy átfogó tanulmány szerint az Európai Unió országaiban 51 milliárd eurót (15 ezer milliárd forintot) fordítottak 2009-ben rákbetegek egészségügyi költségeire. A rákhalálozás mintegy 70 százaléka jelenleg az alacsony és közepes jövedelmű országokban következik be.
Ennek ellenére a gazdagabb államok is szigorú protokollok alapján engedélyezik csak e drága készítmények alkalmazását, amelyeket – tetszik vagy nem – komoly költség-haszon elemzések támasztanak alá olyan egészség-gazdaságtani alapelvek mentén, mint amilyen például „az életminőséggel súlyozott életév-nyereség”. A gazdasági megfontolások azonban komoly etikai dilemmákat is felvetnek, mint a közelmúltban Nagy-Britanniában. Egy átfogó felmérés tanúsága szerint a szigetország állami egészségügyi rendszere gyakorlatilag lemondott a 75 év feletti rákbetegek kezeléséről, az életkoruk miatt diszkriminálják az idős pácienseket.
Mondjanak bármit az onkológusok, az emberek többsége számára a rák diagnózisa még ma is egyet jelent a halálos ítélettel. Köszönjük meg hát Bismarcknak, meg az általa 130 éve létrehozott egységes társadalombiztosítási rendszernek, hogy nekünk legalább még van miben reménykednünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.