Idén és jövőre is 2 százalékkal növekedhet a magyar gazdaság az Európai Bizottság jóslata szerint. A bővülést már nem az export húzhatja – ami a válságból való kilábalás egyetlen motorja volt Magyarországon –, hanem a belföldi kereslet. Elkezdenek fogyasztani a háztartások, és a beruházások is élénkülhetnek.
Régiós és európai összehasonlításban nem is tűnik rossznak a magyar növekedési prognózis. Az Európai Unió egészében az idei 1,5 százalékról jövőre 2-re emelkedik a GDP bővülési üteme. Lengyelország ugyan 3 százalékra gyorsít, és a román gazdaság növekedése is kissé meghaladhatja a magyarét, Csehország azonban nem bővül gyorsabban a következő két évben.
Kevésbé biztató, hogy Lengyelország 2012-ben beérte Magyarországot a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP-ben – az EU-átlag 67 százalékát érte el mindkét ország –, és ha nem tudjuk tartani velük a lépést, akkor bizony a következő években le is hagyhatnak bennünket. Románia még távol van az 50 százalékos teljesítményével, Csehország pedig már távol van a 80 százalék feletti egy főre eső GDP-jével.
De nem csak az eshet meg, hogy a lengyelek lehagynak bennünket, hanem az is, hogy az EU-hoz való reálgazdasági felzárkózásra még tovább kell várni. Ugyan idén még lehagyjuk az uniót, jövőre már nem sikerül nagyobb bővülést produkálni az EU-átlagnál Brüsszel szerint.
Most attól sem kell tartanunk, hogy újra túlzottdeficit-eljárás indul Magyarország ellen, hiszen a költségvetési hiány idén és jövőre sem haladja meg a kritikus 3 százalékos értéket. Vagyis nem kell több bevételnövelő és kiadáscsökkentő lépés.
Az alacsony hiány azonban vélhetően nem tántorítja el a kormányt attól, hogy százmilliárdos nagyságrendben vágja vagy emelje a büdzsé bevételeit és kiadásait. Néhány intézkedésre szükség is lesz, hogy 2018-ra elérjük a 4 százalékos GDP-növekedést. Biztos létezik ilyen varázslat, de én azt nem ismerem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.