A stratégiai atomfegyverek nagyot szólnak, épelméjű ember viszont, ha teheti, nem áll be a célkeresztjükbe. Ezt a tanulságot lehet levonni azokból az adatokból, amelyek szerint a háztartásoknál minden korábbinál nagyobb készpénzvagyon halmozódott fel a tavalyi év végére. A készpénzes tranzakciókat sújtó 0,6 százalékos illeték ugyanis arra késztette a lakosság egy részét, hogy a fizetését, nyugdíját készpénzben kérje.
A készpénzvagyon további növekedése borítékolható, februártól ugyanis a lakosság ingyen vehet fel 150 ezer forintot az ATM-ekből, és ebből a pénzből ingyen fizetheti be a sárga csekkeket is, miközben a bankoknál a tranzakciós illeték miatt a csoportos beszedési megbízások többnyire fizetősek. Sőt, még a boltosok is sokszor szebben mosolyognak a készpénzes vevőre, mint a kártyás vásárlóra, a vevők számára többnyire még ingyenes kártyás tranzakciók költségét ugyanis ők fizetik.
Meg persze van, ahol nem is lehet kártyával fizetni, ugye, mindenki ismeri a boltost, aki egy számológépen mutatja meg, mennyibe kerül az áru, és a pénztárgépbe még véletlenül sem üti be az összeget. Az ilyen pénzből áfa nem folyik be, hiába is van a pénztárgép bekötve az adóhatósághoz. Ellenben, ha kártyával fizetne a vevő, a tranzakciónak nyoma lenne a boltos számláján, és máris nehezebb lenne eltitkolni a vásárlást.
Mi azonban nem ebbe az irányba megyünk, a kormány intézkedései ugyanis a készpénzhasználatot támogatják, hiába tudja mindenki, hogy ez a feketegazdaságot erősíti, és adóbevételektől esünk el miatta. Az már csak hab a tortán, hogy a készpénz még drága is. A jegybank egyik tanulmánya szerint 106 milliárd forintot spórolhatnánk évente, ha kevesebbet használnánk belőle, és ehelyett annyit bankolnánk elektronikusan, mint a skandinávok. Ez a pénz azonban valamiért nem kell nekünk, pedig nem az ingyenes készpénzfelvétel, hanem ez lenne az igazi pénzügyi rezsicsökkentés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.