Az elmúlt hetek forintgyengülése kapcsán sokan vizsgálták, hogy a gazdaság mely szereplői profitálnak ebből a legtöbbet, illetve sínylik meg ennek következményeit. Egyrészt szerencsésnek érezhetik magukat azok, akik jelentősebb deviza megtakarítással vagy devizajövedelemmel rendelkeznek, és ezt Magyarországon költik el. Másrészt a gyenge forint megdrágítja az importtermékeket, valamint a devizában denominált államadósságunk is magasabb forintban kifejezve.
A forintgyengülés legtriviálisabb és „legnépszerűbb” vesztesei azonban a devizahiteles gazdasági szereplők, akiknek nincs természetes fedezete (devizajövedelem vagy deviza megtakarítás).
Pénzügyi stabilitási szempontból természetesen ez rendkívül fontos probléma, hiszen a növekvő törlesztőrészletek egyre több háztartás számára okoznak gondot, ami pedig a nem teljesítő hitelek állományát növeli a bankrendszerben. A bankok tőkehelyzete egyre kifeszítettebbé válik a növekvő céltartalék képzés miatt, ez pedig végső soron a hitelezés visszafogásához vezethet. Mindez azonban inkább középtávon jelentkező probléma. A forintgyengülésnek viszont létezik egy, akár rövid távon is súlyossá váló aspektusa, ami a bankrendszer likviditási helyzetéhez köthető, és amire talán érdemesebb lehet kicsit nagyobb figyelmet fordítani.
A devizahitelezésben aktív hazai bankok többsége alapvetően forintforrásokkal rendelkezik (nagyon leegyszerűsítve betétekkel). A devizahitelezéshez azonban érthető módon devizára volt szükségük, ezt a szükségletüket forintforrásaik devizára cserélésével (swapügylet kötésével) elégítették ki. Ehhez találniuk kellett olyan partnert, aki biztosította ezt a devizát, amelyek tipikusan külföldi nagybankok voltak.
Összességében tehát a bankoknak a devizahitelezés miatt nincs jelentős nyitott devizapozíciója, elméletileg nem származik sem nyereségük, sem veszteségük ebből; a háztartások felé fennálló devizaköveteléseikkel szemben hasonló nagyságrendű mérlegen kívüli devizakötelezettségük van a külföldi partnerek felé.
Az első számú likviditási kockázat abból fakad, hogy a bankok a tipikusan hosszú lejáratú, jelzáloghitelekből fakadó devizaköveteléseik fedezésére sokkal rövidebb lejáratú swapügyleteket kötöttek. Ebből, és egy erőteljes – a korábbi határidős prémiumot meghaladó mértékű – forintgyengülésből kifolyólag a gyorsabb ütemben lejáró devizakötelezettségeik refinanszírozása megdrágul, egyre több és több forintlikviditást igényel a swapügyletek megújítása. A második probléma abból ered, hogy a swapügyletekhez általában kapcsolódik egyfajta biztosíték (margin call), ami lényegében azt jelenti, hogy a bankoknak letétbe kell helyezniük bizonyos mennyiségű devizát a megnövekedett jövőbeli kötelezettségeik fedezésére. A gond az, hogy a bankok többnyire ezt a devizát is újabb swapügyletek kötéséből szerzik be, ami további forintlikviditást igényel. A bankok biztonságos működése a fentiek miatt számottevő likviditási tartalékot igényel, ami költséges, hiszen ezek az eszközök általában alacsony hozamot biztosítanak.
Az MNB ökonometriai modelljei a pénzügyi stabilitási szempontból kockázatos swapállomány szintjét körülbelül 3000-3200 milliárd forint (10-12,5 milliárd euró) körül azonosították. E felett a letéti követelmény emelkedése miatt megugró devizakereslet az árfolyam jelentősebb gyengülését idézi elő. Az MNB legfrissebb adataiból azt láthatjuk, hogy a külföldi szereplők magyar bankokkal szemben fennálló nettó swapállománya január végére elérte ezt a 3000 milliárd forintos (körülbelül 10 milliárd eurós) szintet. Ez pedig azt jelenti, hogy nem vagyunk messze attól, hogy a magas swapállomány és a forintgyengülés spirálja további extra terheket rójon a már eddig is nehéz helyzetben lévő devizahitelesekre. Érdemes megjegyezni, hogy a bankok swapállománya nemcsak a korábban említett okok miatt nőtt az elmúlt időszakban, hanem a külföldi szereplők növekvő short pozíciói miatt is, a kritikus swapállomány-szint szempontjából azonban a pozíció mögötti motiváció kevésbé lényeges.
Bár szabályozói oldalról történtek intézkedések, amelyek a fenti veszélyes spirál kialakulásának esélyét csökkentik (likviditási mutatók bevezetése), a swapállomány szintje, illetve annak gyors változása viszont továbbra is azt mutatják, hogy a probléma könnyen akuttá válhat. Mivel a magas swapállomány a devizahitelezés melléktermékének tekinthető, így ez utóbbi probléma megnyugtató megoldásáig a swapállománnyal kapcsolatos kockázatok is feltehetően tartósan velünk maradnak.
Bár kétségtelen, hogy a devizahitelesekre jelentős terhet ró a forintgyengülés, nemzetgazdasági szinten azonban a bankrendszer megnövekedett likviditási szükségletének is számottevő költsége van. Éppen ezért fontos, hogy a forintárfolyam mozgása kapcsán az elemzésekben erről a tényezőről se feledkezzünk meg, annak ellenére, hogy a választópolgárok jelentős része nem közvetlenül érintett ebben a kérdésben.
(A cikk a szerző véleményét tükrözi, nem feltétlenül egyezik meg az EIB álláspontjával.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.