Fazekas Sándor, vidékfejlesztési miniszter:
Az elmúlt években számos olyan programot indítottunk, amely alapjaiban alakítja át a hazai mezőgazdaságot, és helyzetbe hozza a kis- és közepes családi gazdaságokat. A legfontosabb a földforgalmi törvény megalkotása volt, amely a jövőben garantálni fogja, hogy a föld csak a helyben lakó, földműveléssel életvitelszerűen foglalkozó gazdálkodók tulajdonába kerülhet. Lehetőséget kapott több ezer gazdálkodó a Földet a gazdáknak programmal is, az így bérbeadott állami föld a korábbiakhoz képest jóval több egyéni és családi gazdaságnak nyújt megélhetést. A jövőben folytatni kívánjuk a sertésstratégia megvalósítását, a tanyaprogramot, valamint a magyar mezőgazdaságot támogató marketingprogramokat is.
Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke:
A sertés termékpálya szereplői abban reménykednek, hogy az elkövetkezendő években a sertésstratégiához rendelt források érdemben növekednek. Ehhez jó lehetőséget nyújthatnak a következő hétéves európai uniós költségvetési ciklus mezőgazdasági és vidékfejlesztési forrásai. Ha így lesz, akkor az egyébként szakmailag jó, és kellően komplex program pozitív hatást fejthet ki. Az elmúlt években hiányoztak a szükséges források, az eddig erre a célra költött néhány milliárd forint nem volt elegendő arra, hogy kellő mélységében hatást tudjon elérni a sertéságazatban. Amennyiben a jövőben a programhoz érdemi forrásokat sikerül hozzárendelni, annak kedvező hatásai lehetnek a teljes sertéságazatra nézve.
Raskó György, agrárközgazdász:
A mezőgazdaság foglalkoztatási képessége a jövőben várhatóan tovább fog csökkenni, hiszen a művelhető földek az állami termőföld bérbe nem azok tulajdonába kerültek, akiknek erre a birtokuk életképessé tételéhez lett volna szükség, hanem azokhoz, akiknek eddig is bőven volt földjük. Tény, hogy ezek a birtokok ezáltal még versenyképessebbé lettek, ám a foglalkoztatásnak, és az érdemi, termelést jelentő állattartásnak sem kedvez ez. A jövőben tehát a mezőgazdasági programok eredményeképp az agrárfoglalkoztatás és az állattartás is zsugorodni fog, és mindezek eredményeképp a következő években a mezőgazdaság GDP-je is várhatóan alacsonyabb szinten alakul a korábbiaknál.
Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke:
A mezőgazdaságban történő bármilyen változás eléréséhez elsődlegesen program kell. Először el kell dönteni, hogy egy adott ország mit akar a saját mezőgazdaságától. Az elmúlt időszakban sok kérdés felmerült, de még mindig vannak tisztázatlan területek. A legfontosabb kérdés a közeljövőben az öntözés lesz, az ezt szolgáló program már kezdetét vette. A hazai mezőgazdaság vízhez, vízgazdálkodáshoz való viszonya kulcsfontosságú lesz az elkövetkezendő időkben, hiszen a versenyképes, a globális piacokon is szerepet kapó agráriumhoz öntözés szükséges. Ez a program természetesen nagyobb ívű, mint amennyit egy kormány meg tudna valósítani, ehhez évtizedek, vagyis legalább négy-öt kormány összehangolt munkája szükséges.
Mahr András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkár-helyettese:
Meg kell állapítani, hogy a magyar agrárium lehetőségei alatt teljesít, a jelenlegi teljesítménynél jóval többre lenne képes az ország. A jelenlegi programok eddig nem hozták meg a várt eredményt, hiszen a sertésstratégia dacára soha nem látott mélyponton van a sertésállomány. Az állattenyésztés szempontjából egyébként sem bíztatóak a földforgalmi szabályozás kilátásai. Az elmúlt évek állatállomány-csökkenése döntően a kisüzemeknél következett be, a földtörvény a nagyobb gazdaságokat háttérbe szorító rendelkezései tovább súlyosbíthatják a helyzetet. Probléma, hogy az uniós országok közül egyedüliként Magyarországon nem vásárolhat földet jogi személy. Ezeknek a szabályoknak hosszú távú negatív hatásai lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.