A magyar eszközökre az elmúlt hónapokban egy várható esemény, a Federal Reserve eszközvásárlási programjának fokozatos visszafogása, valamint egy nagyon alacsony valószínűségű és pusztító erejű kockázat („tail risk”) részleges bekövetkezése hatott. Azt ugyanis szinte senki sem gondolta egy-két hónapja, hogy Ukrajna területi épsége veszélybe kerül. Közben az Egyesült Államok jegybankja egyre kevesebb pénzt nyomtat, ami viszont aligha lehet meglepő.
A februári amerikai munkaerő-piaci adat pedig megerősítette azokat a várakozásokat, amelyek szerint a Fed folytathatja az eszközvásárlások szűkítését, miután egy hónap alatt a vártnál 25 ezerrel többen, 175 ezren találtak munkát az USA-ban. A Fed pénznyomtatási programjának fokozatos csökkentése nem jön túl jól a sérülékeny, feltörekvő piaci eszközöknek, miközben az ukrán válság már az egész világon rángatja a piacokat. Így nem csoda, hogy a forint nagy volatilitást mutatott a múlt héten, és érzékelhetően a 310-es szint felett ragadt péntek este az euróval szemben.
A hazai deviza szempontjából nem kedvező, hogy a javuló amerikai gazdasági és foglalkoztatási adatok miatt a befektetők nem csak az eszközvásárlás visszafogását, hanem „lassan” kamatemelést is várnak. Az irányadó kamat 2008 vége óta 0-0,25 százalékos szinten áll, és a befektetők most 2015 közepére árazzák az első emelést az Fedtől.
A kirajzolódó feszültségeket az MNB februári ülésén – amikor a prognosztizált 10 bázispont helyett 15-tel, 2,7 százalékra vágták a kamatot – a Monetáris Tanács két tagja is érzékelte. Ez volt az első alkalom, amikor voltak olyanok az új tanácsban, akik megállították volna a kamatvágási ciklust.
Cinkotai János és Pleschinger Gyula akkor úgy vélte, hogy a forint esése, a megnövekedett volatilitás, a hozamgörbe meredeksége és a rövid hozamok emelkedése a kamatvágási ciklus „alját” jelzik. Ebben a helyzetben végképp nem örülhetünk, ha szembejön egy „tail risk”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.