A magyar fiatalok jelentős része kiábrándult az itteni demokráciából. Nagy részük politikailag passzív, az aktív választók pedig egyre nagyobb arányban fordulnak a radikális Jobbik felé. A fiatalok harmadik nagy csoportja kivándorol.
Bár az idei országgyűlési választások legfontosabb tényeit ismerjük, több részletkérdésről még csak hozzávetőleges információnk van. A közvélemény-kutatások ugyanakkor eléggé pontosnak bizonyultak ezúttal – feltételezhető tehát, hogy a különféle társadalmi csoportok választási preferenciáiról készült felmérések is érvényesek. Ezeknek a felméréseknek egyik szembeötlő, és igencsak aggasztó eleme a magyarországi fiatalok választói magtartására vonatkozik.
Először is, a 25 évesnél fiatalabbak választói aktivitása nagyon alacsony, bár ez nemzetközi összehasonlító kutatások szerint nem magyar sajátosság. A politikai passzivitás általában jellemző a kelet- és közép-európai fiatalokra, sokkal inkább, mint a nyugat-európai országokban. Ennél komolyabb gond, hogy a politikailag aktívabb magyar fiatalok jelentős része kiábrándultan viszonyul a mai magyar mérsékelt demokratikus pártokhoz. Közülük sokan nem csupán a vezető és a választásokon vitathatatlanul győztes kormánypártot vagy a szövetségben induló vezető baloldali ellenzéki pártokat nem érzik magukénak, hanem általában a demokratikus berendezkedésből is kiábrándultak. Ezt jelzi, hogy az elégedetlen és választóként aktívabb hazai fiatalok protest szavazatainak többsége minden valószínűség szerint nem a mérsékelt, demokratikus alternatívát kínáló LMP-hez, hanem a radikális Jobbikhoz került.
A magyar fiatalok jelentős hányadának elkeseredettsége növekvő migrációs szándékukban, és a ténylegesen emelkedő kivándorlási mutatókban is tükröződik a TÁRKI, illetve a KSH Népességtudományi Kutatóintézetének adatai szerint. A felmérések szerint ma már a 40 év alatti magyarok több mint harmada tervez külföldi munkavállalást, és egyre többen vannak azok, akik véglegesen külföldön képzelik el felnőtt életük nagy részét. Fiataljaink migrációs szándéka a kétezres évtized eleje óta folyamatosan emelkedik, a válság periódusa óta pedig ugrásszerűen megnőtt. Az angliai és a németországi magyar kolónia gyarapodása persze nem feltétlenül jár csak kedvezőtlen hatásokkal. Lengyelország például 5-10 évvel ezelőtt a mai magyar folyamatokhoz hasonló kivándorlási tendenciákat tapasztalt, az utóbbi időben viszont a lengyel migrációs folyamatok lényegesen megváltoztak. Egyrészt a külföldön tapasztalatot szerzett lengyel fiatalok egy része visszatért hazájába, másrészt Lengyelország egyre többeknek jelent vonzó bevándorlási célpontot is. Ennek a folyamatnak azonban elengedhetetlen része volt, hogy Lengyelország az elmúlt években sokkal több fiatalnak kínált vonzó perspektívát mint korábban. A képzett lengyel fiatalok egyre nagyobb aránya élhette meg azt, hogy munkaerő-piaci kilátásai saját országában is reménykeltőek. A lengyel folyamatok pozitívuma a javuló üzleti környezet mellett visszavezethető az oktatási rendszer sikereire is: az iskolát korán elhagyó lengyel fiatalok aránya csupán 5-6 százalék között mozog, szemben a magyarországi 11-12 százalék közötti, vagy a dél-európai országokban tapasztalható 20 százalék körüli aránnyal.
Mindezek alapján alapvetően kérdéses, hogy a felsőfokú végzettségűek arányának szűkítésére irányuló hazai oktatáspolitikai intézkedések jól kezelik-e a fiatalok problémáit. A nemzetközi tapasztalatok azt támasztják alá, hogy a sikert inkább a közoktatásból korán kikerülő, lemorzsolódó fiatalok oktatásban, képzésben tartására fókuszáló oktatáspolitikai lépésektől lehetne remélni. Így ugyanis a képzetlen magyar fiatalok érdemi perspektívák nélkül maradnak, a képzettek pedig egyre nagyobb arányban elvándorolnak. Fordulat kell tehát ahhoz, hogy fiataljaink itthon boldogulhassanak, és ne legyenek elégedetlenek a magyar demokráciával.
VG-Páholy-tagok: Bartha Attila, Bod Péter Ákos, Hegedűs Miklós, Veres Zsolt.
Megjelenés minden szerdán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.