Ha kevesen emlékeznek is rá, érdemes visszaidézni azokat a derűs másodperceket, amikor a második Orbán-kormány első, 29 pontos akciótervét ismertette a parlamentben a miniszterelnök 2010 júniusában. A képviselők közül néhányan gúnyosan felhördültek, a kormánypárti többség viszont elégedetten nyugtázta, hogy már a kilencedik pontban Orbán Viktor megcélozta a szabad pálinkafőzés jogának visszaadását a magyaroknak.
Egyébként maga Orbán is majdnem elmosolyogta magát, amikor bemondta a tétel mondatot, de aztán újra szigorúra rendezte arcvonását, hiszen került még szóba ennél sokkal fajsúlyosabb kérdés kedvezményes családi adózásról, a társasági adó csökkentéséről, és ki hinné, a rezsicsökkentés megalapozásáról is, amikor a közüzemi díjak befagyasztásának szükségességét hozta szóba.
A pálinkaügy egyelőre a torkunkon akadt. Még meg sem alakult a harmadik Orbán-kormány, máris van egy újabb terület, amelyen folytatni fogják a „szabadságharcot” a jobban teljesítő országért, a magyarokért a bürokratikus, sok mindent nehezen megemésztő Európai Unióval szemben. Más kérdés, hogy a kormány az adómentes házi pálinkafőzés bejelentésének első pillanatától tudta, hogy az uniós jogot sért. Volt éppen elég a kormányban és a kormánypártban helyet foglaló jogi végzettségű ember, hogy utánanézhetett a szabályoknak. De az is más kérdés, hogy az uniós politikában (is) a menjünk neki, ha nem tetszik nekik, majd kiverekedjük magunknak szemlélet uralkodott már 2010-ben is, és a helyzet azóta mit sem változott. Az teljesen természetes, ha Brüsszel valamit ad (ugye, ezért vagyunk tagok), ha viszont kukacoskodik, nem akarja elfogadni a nemzetállamok érdekérvényesítő törekvéseit, akkor jön a szabadságharc.
Az uniós jog szerint házilag sem lehet jövedéki adómentesen pálinkát főzni (sem otthon, a magunk vásárolta készülékekkel, sem bérfőzést igénybe véve), és ez a jog attól nem változik meg, hogy egy kormány másként gondolja és önkényesen a saját akarata szerint új rendeleteket alkot. Az orbáni európai uniós politika viszont pont erre épül. Brüsszel működése valóban túlpolitizált, a legfontosabb ügyekben (lásd: ukrajnai válság kezelése) is az ésszerűségnél lomhábban reagál a szervezet, hát még olyan kis kérdések megválaszolásában, mint történetesen a magyar pálinkaügy. Egyébként a kérdéskör megvitatására és felülvizsgálatára van mód az uniós irányelvek részbeni megváltoztatásával 2016-ig, de az olyan távolinak tűnik, hogy addig nem lehet kétségek között hagyni a szabad pálinkafőzésre buzdított magyarokat.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter az Európai Bíróság döntését egyenesen felháborító provokációként értékelte, szerinte nem engedhető meg, hogy kampánycélok áldozatául essenek a magyar érdekek, hiszen az „ötven literes pálinkatörvény” igazi sikertörténet. Ebből egyenesen következik, hogy a kormány megvédi a négy évvel ezelőtti pálinkaliberalizációt.
Ez világos beszéd, csak a sejtetés nem világos a kampánycélokkal, hiszen az Európai Bíróság nem azért hirdet ítéletet, mert közelednek az uniós választások, hanem azért, mert a procedúra végére jutott. És ez a bíróság nem fogadta el azt az érvelést, hogy egy hungarikum esetében automatikusan adómentesség járna.
A pálinkakérdés egyébként erősen nem csak érzelmi kérdés (a magyar imád otthon pálinkát főzni és amúgy koccintani is vele), hanem jogi és gazdasági vonzata sem lebecsülendő. A költségvetés milliárdoktól esik el a pálinkaadó hiánya miatt, de ennél sokkal nagyobb gond és többet vesz el a közös konyhapénzből, hogy a pálinkás feketegazdaság a 2010-es változtatások után is burjánzik, az ellenőrzési mechanizmus nem elégséges, a kiskapuk nyitva maradtak. Ezt is végig kellene gondolni. Józanul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.