Budapestről nézve nehezen érthető a kijevi vezetők válságkezelése. Az oroszbarát fegyveresek napról napra több kelet-ukrajnai városban foglalják el a rendőrséget és más épületeket, nem törődnek ultimátummal, propagandacéllal tévékamerákba nézve, még az álarcot is levéve azt mondják a világnak: tisztelt Vlagyimir Putyin, segítsen rajtunk, Oroszországhoz akarunk tartozni. Mit is tehet az orosz elnök ilyen keserű szavakat hallva?
Brüsszelből természetesen nem utasíthatja senki a kijevi vezetőket, hogy mit tegyenek, hogyan is avatkozhatnának bele egy független, területének egy részétől egyébként megfosztott ország belügyeibe? Lehet értetlenkedni. Mondjuk olyan furcsaságokon, hogy Kelet-Ukrajna fegyverrel sakkban tartott vidékein miért nem lehet rendkívüli állapotot hirdetni csupán azért, mert ezzel akadályoznák a május 25-ei elnökválasztás kampányát. A kampány, mint tudjuk, nagyon fontos, csak épp nehezen kiszámítható, hogy néhány hét múlva egyáltalán lesz-e lehetőség Donyeckban és Harkivban elmenni voksolni.
Erőt alkalmazni mindig a legutolsó lehetőség. De a kijevi vezetők tehetetlenségét mutatja, hogy egyáltalán hagytak fegyveresek kezére engedni rendőrörsöket, kormányépületeket. Az időben küldött erősítés mindezt megakadályozhatta volna, Kijev mégsem lépett, nyilván vannak, akik tudják, hogy miért nem.
A kelet-ukrajnai helyzetet látva szomorúnak tűnik, hogy Brüsszel most adta áldását újabb egymilliárd euró hitel folyósítására, amelyet maximum tizenöt éven belül kell visszafizetni. Ez gesztusnál jóval több, de a kérdés mégis csak az: ki fogja ezt a pénzt visszafizetni, egyáltalán eljut-e a folyamat odáig, hogy a segítség célba érjen. Az egymilliárd a szerkezeti reformok végrehajtására menne, csak éppen előbb azt kellene tudni, hogy lesz-e lehetőség végrehajtani a reformokat. Vagy megkezdődött Kelet-Ukrajna szisztematikus leválasztása az országról? Ennek drámai következményei lennének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.