BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Oroszország

Milyen hatása lesz az orosz exportstopnak? Szakértők válaszolnak

Az orosz élelmiszerbiztonsági ellenőrök, a Roszszelhoznadzor munkatársai Magyarországon 20 állati eredetű élelmiszer-feldolgozó üzemet auditáltak, ebből 14-nél hiányosságot találtak, ezért ezeket átmenetileg kitiltották az Oroszországba szállító cégek közül addig, amíg az előírt feltételeket nem teljesítik. A tilalom főként húsipari, illetve baromfiipari beszállítókat érint. Az intézkedés időtartama még nem ismert, okairól és hatásairól pedig jelentősen eltérnek a vélemények.
2014.05.23., péntek 05:00

Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára:
Az orosz hatóságok részéről februárban megkezdődött audit olyan szokásos ellenőrzés volt, amelyre 2-3 évente sor kerül. Ilyenkor az orosz fél ellenőrzi a neki szállító gyártókat. A vizsgálat során olyan apró hibákat, több esetben higiéniai és adminisztratív eltéréseket találtak, amelyek könnyen kijavíthatók. Adminisztratív hiba volt például, hogy néhány esetben az orosz elvárásrendszer írásos anyagát nem fordították le. A hibák kijavítására két hónapot kaptak az érintett vállalatok, de valószínűleg ennél kevesebb idő is elegendő lesz a korrigálásra. Meggyőződésem, hogy semmiféle politikai vetülete nincs a mostani exportstopnak, az ellenőrzések rendszere évtizedek óta így zajlik számos ország esetében.

Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke:
Fontos leszögezni, hogy jelenleg két orosz tilalom is érinti a hazai húságazatot. Az első, a februártól élő uniós sertésbehozatali tilalom, amelyről az orosz fél az afrikai sertéspestis lengyelországi és litvániai felbukkanása miatt döntött. A mostani exporttilalom csak egyes konkrét cégekre érvényes. Ennek többlethatása, hogy baromfiipari szereplőket is érint, és hogy ezen cégek már hőkezelt készítményeket sem szállíthatnak. A magyar sertéshús, illetve húskészítmény export közel tizede irányult Oroszországba, a döntésnek így az ágazatra nézve nincs súlyos hatása. Az egyes cégek esetében viszont okozhat gondot az intézkedés, különösen az egyébként is nehezebb helyzetben lévő beszállítók számára.

Raskó György, agrárközgazdász:
Látható, hogy az orosz mezőgazdaság és élelmiszertermelés erősödik, és nagy léptekkel halad az önellátás felé, amelyet várhatóan egy évtizeden belül el is érnek. Ezért attól tartok, hogy számítani kell hasonló lépésekre a jövőben is, hiszen Oroszországban is van lobbi, amely az olcsó importot igyekszik visszaszorítani. A mostani tiltást Oroszország azért is megteheti, mert gond nélkül talál a legtöbb termékből alternatív importforrást. Az érintett vállalatok működésével kapcsolatban nem merülhet fel kifogás, ez egyértelműen mondvacsinált, politikai lépés. Az érintett vállalatok számára a kiút az lehet, ha más piacokkal váltják ki a kieső exportot, ehhez azonban komoly termékfejlesztés szükséges.

Csorbai Attila, a Baromfi Terméktanács elnöke:
Az Oroszország által meghozott intézkedésnek a kellemetlenségnél jelentősebb hatása van, bízunk abban ugyanakkor, hogy a felmerült kifogásokat ki lehet javítani viszonylag gyorsan. A meglátásom szerint a tilalomról szóló intézkedés mögött apróbb hiányosságok és politikai motivációk egyaránt vannak. Nem gondolom ugyanakkor, hogy a mostani exporttilalomnak olyan hatása lenne, amely komoly átszervezést, esetleg elbocsátásokat vonna maga után. Ennek oka, hogy a húsféleségeket illetően továbbra is keresleti piac van nemzetközi szinten. Ezért amennyiben Oroszország nem vásárolja meg az érintett szereplők termékeit, azok más piacokon gazdára találhatnak, természetesen előfordulhat, hogy alacsonyabb áron.

Bárány László, a Brojlerszövetség elnöke:
Határozottan állíthatom, hogy – legalábbis a baromfiágazat esetében – nem szakmai, hanem politikai indíttatása volt az érintett vállalatok kizárásának. Magam is végigkövettem az audit kilenc óráig zajló folyamatát, amelynek során egyetlen kedvezőtlen észrevétel sem érkezett. Hatásában a mostani döntés eltérően érinti a különböző ágazatokat. A brojlerágazat Oroszországba jellemzően alacsony, vagy közepes árfekvésű termékeket szállított, ez a tilalom mellett is bárhol és bármikor értékesíthető más piacokon. A kacsa és liba esetében más a helyzet, bár itt még nem kezdődött el a szezon. Ha mégis elhúzódna a tilalom, a minőségi, de olcsóbb magyar termékek helyett csak drágább forrást találna Oroszország.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.