Mi nők igazán univerzális teremtmények vagyunk. Talán, mert egyszerre több mindenre tudunk figyelni, egyszerre több mindent is tudunk csinálni: mondjuk munka után még összeütni egy vacsorát, közben kikérdezni a gyerektől a leckét, elindítani a mosást, megetetni a kutyát. Arra azonban még közülünk is csak igen kevesen képesek, hogy egyszerre szüljenek és dolgozzanak. Pedig a politika ezt várja el tőlünk: tegyünk eleget hazanői kötelességünknek, és állítsuk meg a népességfogyást, egyben növeljük a női foglalkoztatottságot és ezzel a GDP-t.
Sok mindent megpróbáltak már a kormányok, hogy hozzásegítsenek minket a fejlődés azon szakaszába lépni, amikor már mindkét elvárásnak eleget tudunk tenni. Ám úgy tűnik, hogy e téren is önfejűek vagyunk. Vagy szülünk, és akkor bizony egy darab időre kivonjuk magunkat a forgalomból, vagy – főként megélhetési kényszerből és részben belső igényből – dolgozunk.
A 6 év alatti gyerekeket nevelő anyák 36 százalékos magyarországi foglalkoztatottsági mutatója a legalacsonyabb az Európai Unióban. Ennek azonban nem kis részben az is az oka, hogy a magyar nők egy részét bizony nem ösztönzi a gyors visszatérésre az a széleskörű gyermek- és családtámogatási rendszer, amely bizony nemzetközi mércével mérve igen nagyvonalúan támogatja az otthonlétet. Az olyan, alanyi jogon járó juttatások, mint a családi pótlék, a gyes, az anyasági támogatás teszik ki az egygyermekes családoknál az egy főre jutó bruttó jövedelem 8, a kétgyermekeseknél a 13, a három- és több gyermekeseknél a 26 százalékát. Ott, ahol nálunk ebben is előbbre tartanak, már felismerték: a pénzbeli támogatásoknál hatékonyabbak – és a munkába állást is jobban ösztönzik – az olyan természetbeni juttatások, mint amilyen például a bölcsődei támogatás. Ám míg az unióban a gyermeknevelésre fordított kiadásoknak már majdnem az egyharmadát, addig nálunk mindössze az egyötödét használják fel ilyen módon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.