Túl sok meglepő dolog nem derült ki a magyar hitelintézeti szektor első negyedéves teljesítményét bemutató jegybanki statisztikákból: egy-két érdekesebb részadatot leszámítva nagyjából változatlan a helyzet a hazai bankok és más szolgáltatók háza tájékán. Persze a közel 70 milliárd forintos – csak a bankoknál 68,9 milliárdos – összesített adózott eredmény, ha kisebb is az egy évvel korábbinál, első ránézésre egyáltalán nem rossz: legalábbis ezt látva nehéz azt kommunikálni, hogy nem megy jól a pénzügyi szolgáltatóknak.
Pedig az a helyzet, hogy változatlanul nem megy jól. A magyar piacon még mindig túl sok az évről évre komoly veszteséget termelő piaci szereplő, ráadásul nem egy a legnagyobb játékosok mezőnyében versenyez: ezt pedig semmiképp nem lehet egészséges jelenségnek tekinteni. Az sem túlságosan biztató, hogy a hazai hitelintézeti szektornak a mérlegoldalon is legfeljebb stagnálásra futja. A hitelállomány az idei első három hónapban is látványosan csökkent az előző évihez képest, és e folyamat megfordításához a legoptimistább becslések szerint is két-három év kell majd. Aggasztó körülmény az is, hogy a hazai bankok többsége nem igazán tud még mit kezdeni a nyakán ragadt késedelmes hitelállománnyal: a nem teljesítő hitelek állománya továbbra sem csökken érdemben, tehát a portfólió kitisztítása is hosszú küzdelem eredménye lesz majd.
Ezzel együtt azt is látni kell, hogy ha a gazdasági környezet javulása tartós lesz, akkor abból a hitelintézeti szektor is profitálni tud majd. Ehhez viszont az kell, hogy a jó makroadatokkal együtt a bizalom is visszatérjen a piacra – ez éppúgy igaz a lakossági és a vállalati oldalra is –, és az állam ne próbáljon meg indokolatlan mértékben beavatkozni a folyamatokba. Ha ezek a feltételek adottak lesznek – aminek az esélye azért még nem száz százalék –, akkor van rá némi esély, hogy a topogásból legalább fontolva haladás legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.