Több mint öt évvel ezelőtt kezdett mélyrepülésbe a magyarországi ingatlanpiac, amely a szabadesést követően gyakorlatilag tavalyig alacsony szinten vegetált, és csupán 2014 elején mutatkoztak először egy valódinak tűnő fellendülés első jelei. A hatalmas visszaesés okozta károk mellett azonban vannak olyan szegmensek, piaci mutatók, amelyeket a válság sem kezdett ki, sőt, akár annak következtében javultak.
Az elmúlt öt év ingatlanpiaci válsága 17,2 százalékos áresést hozott országos átlagban az OTP Lakóingatlan Értéktérkép elemzése szerint. Kicsit szemléletesebben megfogalmazva – az átlagos ingatlanértéket az eladási adatokból megbecsülve – ez az értékvesztés akkora, hogy öt év alatt fejenként körülbelül 690 ezer forintnyi ingatlanvagyon vált köddé az országban. Természetesen vannak olyan típusok – például a panelek –, amelyeknek ennél sokkal jobban zuhant az ára, vagy olyanok, amelyek még a válság évei alatt is értékállónak bizonyultak. Bizonyos területeket, környékeket szintén kevésbé tépázott meg az elmúlt öt év nehéz piaci helyzete; öt megyében például emelkedett az értékesített ingatlanok átlagára a válság berobbanása óta eltelt időszakban, különböző okok miatt.
Somogy megyében például az öt év alatt bekövetkezett jelentős, 41 százalékos drágulást az okozta, hogy az eladásokban a korábbinál jóval nagyobb részesedést hasítanak ki a jó minőségű, drágább, gyakran közvetlen Balaton-parti ingatlanok, újépítésű apartmanok. Bács-Kiskunban a pozitív adatok minden bizonnyal a kecskeméti Mercedes-beruházásnak köszönhetők, Győr-Moson-Sopronban pedig elsősorban az Audi beruházásai és a nyugati határszél miatt folyamatos ingatlankereslet húzta fel az árakat a válság dacára is. De az említettek csupán kivételek az elmúlt öt évet jellemző általános ingatlanpiaci áresés közepette.
Az árak mellett a kereslet zuhanása volt a másik fő ismertetője az öt évvel ezelőtt kezdődött folyamatoknak, a „normálisnak” tartott évi nagyjából 150 ezer adásvételről 85-90 ezer tranzakcióra esett az ingatlanpiaci forgalom. Ráadásul évek óta ezen a szinten stagnál, idén mutatkoznak először a forgalom valódinak tűnő fellendülésére utaló jelek. A két fő ingatlanpiaci mutató mellett azonban van olyan is, amely a válság hatására soha nem látott szintre javult, méghozzá pont a lakáspiaci forgalom és az árak visszaesésének is köszönhetően. Ez a lakásár/jövedelem elméleti mutatószám, amely azt jelzi, hogy hány évi nettó átlagjövedelmet kell teljes egészében félretenni egy átlagos – a tavalyi eladások alapján kerekítve 60 négyzetméteres – lakóingatlan hitelfelvétel nélküli megvásárlásához. A mutató tehát az elméleti lakáshoz jutási időt méri, ez az időtartam pedig a válság előtti ingatlanpiaci boom csúcsán még átlagosan 9,5-10 év volt. Mostanra ez a szám 6 évre esett, az árcsökkenés és a növekvő keresetek hatására.
Regionálisan, megyei szinten itt is nagy eltéréseket lehet tapasztalni. Budapesten kellett például 2004-ben a leghosszabb idő, 10,8 év – azaz nagyjából 10 év 10 hónap – teljes jövedelmét félretenni egy átlaglakáshoz, tavaly viszont már csak nagyjából hat év volt ez a látványos elvi mutató. A legrövidebb Nógrádban volt tavaly az elméleti lakáshoz jutási idő: a megyék közül a legalacsonyabb átlagárnak köszönhetően itt csupán 3,5 év „spórolásra” van szükség az ingatlanvásárláshoz. A másik véglet Somogy megye, ahol a megyék közül a legmagasabb átlagár átlag alatti jövedelemmel párosul, s itt csak nagyjából öt hónappal, 9 év körülire rövidült ez az időtáv.
Az árak alacsony szinten vannak még, a reáljövedelmek emelkednek, és a finanszírozási lehetőségek is egyre kedvezőbbek, olcsó hitelhez lehet jutni. A jelenlegi vevőbarát környezet pedig tulajdonképpen az ingatlanpiaci válság egyik „kellemesebb mellékhatása” is. Az ingatlanpiaci válság öt év alatt tehát amellett, hogy rendkívül komoly károkat okozott, mára egyben lehetőséget is teremtett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.