A 2007-től fokozatosan kibontakozó, majd 2008-tól intenzív szakaszába lépő válság még egy fél évtized elteltével is ránehezedik a globális gazdaságra. A vezető jegybankok a monetáris politikai eszköztár egyre szélesebb körét bevetve igyekeznek a növekedést támogatni és elkerülni a defláció esetleges kialakulását. Az alacsony jegybanki kamatokat a tankönyv szerint a kereslet élénkülésének és az infláció fokozatos emelkedésének kellene követnie. Ezzel szemben az elmúlt negyedévekben is általánosan a jegybanki célok alatt alakuló inflációt, és változatlanul mérsékelt növekedést láthattunk. Egyre gyakrabban merül fel a kérdés, hogy az extrém laza monetáris politikai környezet ellenére milyen tényezők magyarázhatják ezt a lassú kilábalással és alacsony inflációval jellemezhető periódust.
A kérdés megválaszolása előtt érdemes tisztázni egy a jegybankok által kiemelten elemzett változó az úgynevezett semleges reálkamat fogalmát. A semleges reálkamat a gazdaságnak azon kamatszintje, ami mellett az infláció a jegybanki célokkal összhangban alakul, miközben a gazdaság a kínálati kapacitásokkal összhangban, egy fenntartható pályán növekszik. Kitüntetett szerepét az indokolja, hogy a monetáris politika gazdasági hatásait nem önmagában a reálkamat mértéke, hanem annak a semleges szinttől vett eltérése határozza meg. A semlegesnél alacsonyabb reálkamatot biztosító monetáris politika támogató hatású (élénkíti a növekedést és emeli az inflációt), míg az annál magasabb reálkamatot eredményező kontrakciós hatású. A világgazdaságban a semleges reálkamat szintjét a megtakarítások és a beruházások egyensúlya határozza meg. Ha a gazdasági szereplők többet takarítanak meg, az növeli a pénzügyi források kínálatát, és csökkenti a semleges reálkamatot. A beruházások iránti igény erősödése ezzel szemben emelheti az egyensúlyi kamatszintet.
Miért is fontos ez számunkra? A nemzetközi kereskedelmi és pénzügyi integráció növekedésével az egyes gazdaságokban kialakuló kamatszintre a belföldi szereplők viselkedése mellett egyre nagyobb hatással vannak a globális megtakarítási és beruházási folyamatok. A világban a megtakarítások és beruházások egyensúlyának elmozdulása már jóval a válság előtt csökkenő pályára állította a semleges reálkamatot. A fejlett gazdaságokban gyakorlatilag a ’80-as évek kezdete óta folyamatosan csökkentek a reálkamatok. A jelenség hátterében egyrészt a gyorsan fejlődő – többnyire ázsiai, illetve olajexportőr – gazdaságok növekvő belföldi megtakarításai álltak. Másrészt a technológiai fejlődés következtében olcsóbbá váltak a beruházási javak, így adott mennyiségű tőkefelhalmozás kevesebb pénzügyi forrással is megvalósíthatóvá vált. A 2008-ban bekövetkezett gazdasági válság tovább mélyítette a reálkamat csökkenő trendjét. A háztartások körében az óvatossági megfontolások erősödése növelte a megtakarításokat, míg a bizonytalanná váló keresleti környezet és a banki hitelkínálat számottevő szigorodása általánosan csökkentette az új beruházások iránti igényt.
A semleges kamatszintet befolyásoló tényezők azonosításával közel kerülünk a bevezetőben feltett kérdésünk megválaszolásához is. Bár a reálkamatok a világ legtöbb gazdaságában gyorsan süllyedtek a válság kitörését követően, ám ez a semleges reálkamat számottevő csökkenésével párhuzamosan következett be. Ez az oka annak, hogy a reálkamatok jelentős süllyedése idáig nem hozhatott látványos elmozdulást a növekedési és inflációs folyamatokban. A magas adóságok leépítésére fókuszáló gazdasági szereplők az alacsony kamatok ellenére sem változtatják meg érdemben fogyasztási-megtakarítási döntéseiket. Ráadásul az irányadó kamat több gazdaságban már a nulla százalék közelébe csökkent, így a jegybankok már további, nem-szokványos eszközök (például eszközvásárlási programok, előretekintő iránymutatás) alkalmazására kényszerültek, hogy mérsékeljék a gazdasági szereplők döntéseit befolyásoló reálkamatot.
Természetesen joggal tehető fel a kérdés, hogy a következő években vajon miként alakulhat a semleges kamat, és az ezt meghatározó tényezők. Bár az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve az elmúlt hónapokban már fokozatosan csökkenti eszközvásárlási programjának méretét, a válság következményei még hosszabb idei meghatározóak maradhatnak. 2008-ban a világgazdaságon egy szinkronizált adósságválság söpört végig, ahol a probléma gyökerét a több gazdasági régióban, több szereplőnél (jellemzően a háztartások és az állam) egyszerre jelentkező túlzott mértékű eladósodás jelentette. A korábbi válságok tapasztalatai azt mutatják, hogy az adósságválságok után a kereslet és különösen a beruházások rendkívül lassan állnak helyre. Bár a fejlődő gazdaságok lassuló és egyre inkább a belföldi keresletre építő növekedése némileg csökkentheti a régió megtakarítási hajlandóságát, ám ennek hatását kiolthatja, hogy a pénzügyi rendszer szigorúbb szabályozása növelheti az alacsony kockázatú eszközök (jellemzően állampapírok) iránti igényt.
Összességében a globális megtakarítási és beruházási tényezőkben rövid távon nem számíthatunk érdemi elmozdulásra. Ezzel összhangban a monetáris politika számára meghatározó semleges kamat mértéke is még jó ideig érdemben a válság előtti érték alatt maradhat, ami miatt a monetáris politikát lazító jegybanki lépések is lassabban fejthetik ki várt gazdasági hatásaikat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.