Tévedtem. Néhány hete még azt gondoltam, hogy a harmadik Orbán-kormány négy éve alatt nem kell készülni különösebb meglepetésekre, a parlamenti törvénygyár visszavesz a lendületből, az Európai Unió elleni szabadságharc folytatását a hatalom nem tartja már életbevágóan fontos feladatnak. Helyette marad a koncentrálás a gazdaság fejlesztésének piacbarát változatára, és az egymás utáni ciklusok kétharmados többsége elég lesz a visszafogottsághoz, a szerénységhez, a közös építkezéshez. Tévedtem.
A kétharmad most speciel arra jogosítja fel a hatalmat, hogy szakítson minden hagyománnyal, jelesül azzal is, hogy egy kormány programot hirdetve vágjon neki az újabb ciklusnak. Egészen pontosan arról van szó, hogy a Fidesz (és az éppen csak átalakult kormány) megelégszik az országgyűlési kampány alatt bemondott szlogenekkel egyfajta kormányprogramként. Úgy tetszik, a Fidesz és a kormány nem akar semmi mást, csak folytatni azt, amit négy éve, és azt megelőzően az első Orbán-kabinet idején elkezdett. Vagyis: szisztematikusan, tudatosan és néha zsigerből politizálva megszilárdítani az új hatalmat, olyan alapokat lerakni, amelyekhez a jelek szerint akár évtizedekig senki sem tud törvényesen hozzányúlni.
Ez a kétharmad erőfölénye. Látjuk, ez a kétharmad arra is elég, hogy egyáltalán nem elegánsan, néhány hónappal az önkormányzati választások előtt új játékszabályokat állítson fel, persze olyanokat, amelyek neki kedveznek. És ez a kétharmad arra is bőven elegendő, hogy a törvények, szabályok formálgatásával azt is elérje, hogy egyre kevesebb választói voks elég legyen majd az újabb kétharmad megszerzéséhez. Igaz, ez a kétharmad is kevés lenne, ha a sok millió, a politikából, a hatalomból és a jelenlegi ellenzékből egyaránt kiábrándult szavazó venné a fáradságot, és legközelebb nem a szomszédnak háborogna, hanem a szavazókörben fejezné ki akaratát.
Mivel az ország java tulajdonképpen semmin sem akad fenn és ki, valóban folytatható ez a politika. Vagyis: a devizaadósok tényleges megmentése. A személyi jövedelemadózás további átalakítása, irány: az egyszámjegyű adó, nem kell mindenben progresszívnak lenni. Új adónemek bevezetése – elképzeléseimet most nem reklámoznám. Az alaptörvény módosítása – biztos van rajta mit változtatni. Még újabb munka-törvénykönyve megírása – amellyel a munkavállalókat hátrányosabb helyzetbe lehet hozni. Földtörvény – azé a föld, akié. A bankok folyamatos sarokba szorítása – még több különadót! És ki ne hagyjam: rezsicsökkentés, rezsicsökkentés, rezsicsökkentés! (Ezzel már most meg lehet nyerni a következő választást.) Mindehhez semmi más nem kell, mint kiváló kommunikációs készség, ezt pedig senki nem vitathatja el a kormánytól és vezető pártjától.
Minden mindenkinek eladható, a lényeg, hogy az ige az emberek fülén folyjon ki. Ha máshol minden csoda három napig tart, Magyarországon kettőig sem mindig. Most például azon értetlenkednek sokan, hogy miért akar a harmadik Orbán-kormány a nagy költözések kabinetje lenni? Pedig ez sem szól másról, mint arról: valamilyen meglepetést mindig kell tartogatni. Ugye, erre a tárcahurcolkodásra tényleg nem számított senki. A hírnek néhány ciklussal korábban megágyaztak azzal, amikor meglengették: Orbán Viktor miniszterelnöki hivatala a Várba költözik. És ezt a hírt is lehet überelni. Debrecenben kiváló helye lesz az agrártárcának, ahogy az lesz a védelmi minisztériumnak Székesfehérváron, és az lesz a vidékfejlesztési államtitkárságnak Kecskeméten. Ha egy üzlet beindul! Miskolc biztos szívesen venné, ha otthont adhatna az Emberi Erőforrások Minisztériumának, s úgy gondolom, jó néhány város magához édesgetné a belügyet, hogy a Nemzetfejlesztési Minisztériumról ne is beszéljünk. A központosításnak lejárt az ideje. Vagy tévedek?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.