Rohan Aljosa a német tankok elől, kettőt kilő, ezért tíz nap szabadságot kap, utazhat haza a hátországba. Grigorij Csuhraj orosz filmrendező klasszikusa, a Ballada a katonáról nekem soha nem a háborúról szólt, hanem a civilekről, akik a vérzivatarban is képesek maradtak szeretni, embernek maradni. Talán furcsa, de napok óta ez a film jut az eszembe, amikor a hihetetlen ukrajnai eseményekről olvasom a híreket. Micsoda szörnyű, felkavaró „mozi” az, ami a szomszédunkban történik. Biztos van már egy mai Csuhraj, aki egyszer visszaálmodja majd a 2014-es véres történéseket, mi pedig beülünk a vetítésre sírni és szégyenkezni. Milyen jó lenne, ha annak a filmnek happy lenne a vége. De mit várhatunk most a valóságtól?
Ez már háború, mondják az elemzők, és nem értem. Mert az elmúlt hetekben ugyan mi más tombolt Kelet-Ukrajnában? Hol van már a Krím népszavazósdi vértelen bekebelezése? Az Oroszországhoz csatolásról majd nemzetközi bíróságok dönthetnek (egyszer, valamikor), amit aztán nagy valószínűséggel nem tartanak be, ezért aztán újabb ítéletek következhetnek. A krími idillhez képest Donyeck, Luhanszk, Szlovjanszk maga a pokol. Már 110 ezren menekültek el a környékről, családok kezdik újra az életet a határon túl. Kapnak persze segítséget, de hogyan lehetne pótolni az otthon elvesztését? Oda a haza – és egyelőre oda a hazatérés reménye is.
Ukrajnában hosszan elhúzódó válságra kell berendezkedni. A politikusok egyelőre csődöt mondtak. A 21. század első évei a világban egyre több helyen szabadították ránk a háborúkat, konfliktusokat, terrorakciókat. Széthullóban a globális biztonság, alig marad remény, ha csak a katonák tudnak dönteni sorsunkról. Idáig jutottunk.
Kelet-Ukrajna egy ismét erősödő nagyhatalom és a válság után útját kereső európai szövetség ütközőzónája lett. A mostani helyzetnek nincsen igazi győztese, de van nagyon sok millió civil kárszenvedője – akikről majd balladát kell írni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.