Mitől jó egy vezető? Például attól, hogy elismeri, ha hibázik. Meg attól, ha a kudarcok után képes jövőt kovácsolni, csapatot épít, mozgatja, motiválja az embereit, partnernek tekinti a többieket, de tudja, hogy a demokrácia egy ponton végetér, s azon a ponton neki kell meghoznia a legkeservesebb döntéseket, vállalva a felelősséget. Ha a döntése rosszul sül el, nem bújik mások mögé. Persze nem a magyar politikusokra gondolok, a fentiekre legjobb és legaktuálisabb példa a magyar férfi vízilabda-válogatott, Benedek Tiborral az élén.
A sport, az esetek jó részében, a fair play szabályai szerint működik. A magyar vízilabda-válogatott Budapesten ezüst érmet nyert az Európa-bajnokságon, a szerbek tulajdonképpen megsemmisítő vereséget mértek rá (12-7) a döntőben. A csapat mégsem süllyedt el, sőt, ahogy Benedek és nem utolsó sorban a közönség reagált a kudarcra, az példamutató.
A szövetségi kapitány egy pillanatig nem hibáztatta a bírókat, nem pocskondiázta az ellenfelet, ellenkezőleg: gratulált nekik, elismerte, hogy a szerb vízilabdázás momentán jobban teljesít. A magyar férfi póló két éve fiatalításba kezdett, Benedeknek pontos tervei vannak, tudatosan készül, mondhatnám, nem lehet megvezetni, mert a sportban eltöltött kőkemény évek alatt még azt is tudja, aminek más nem örül. De a magyar vízilabdában eleve nem is akar senki senkit becsapni, a korrektséget komolyan veszik, a teljesítmény a mérce.
A magyar vízilabdába érdemes befektetni. Vannak olyan bázisai, elsősorban vidéki városokban (Eger, Szolnok, Szeged), ahol az utóbbi években más sportágakkal összehasonlítva látványosan fejlődött, megtörve a fővárosi hegemóniát. A magyar vízilabda nem akar a dicső múltba temetkezni, ma is jövőképet mutat a fiataloknak. A Benedek-érában a tavalyi világbajnoki arany és a vasárnapi Eb-ezüst is azt igazolja, hogy sikerült felállni a 2012-es londoni olimpián kapott hatalmas pofon után (5. hely), és van újra motivációs erő a kluboknál, a szövetségnél.
A budapesti Európa-bajnokság második helyezése után biztos srácok százai döntötték el, hogy vízilabdázni akarnak, a majdani sikerekért vállalják az iszonyatos mennyiségű munkát, az itthoni nem mindig rózsás körülményeket és a hazai nem foci szintű anyagi elismerést. A vízilabdából a legjobbaknak itthon is meg lehet élni, ha pedig külföldre szerződnek, Olaszországban, Horvátországban, Szerbiában, biztos nem járnak rosszul.
Az elmúlt években annyit változott a hazai helyzet, hogy a külföldön profiskodás helyett/után a magyar klubokban is megtalálhatják a játékosok a számításukat. Érdekes, hogy amíg a magyar klubok az utóbbi években a nemzetközi medencékben nem értek el sikereket, addig a válogatott mindig hozta a megbízható formát. A labdarúgóktól ebben is különböznek, hiszen az ő esetükben a nemzetközi klubszereplés és a válogatott teljesítménye egyaránt gyatra, s immár nem csak a felnőtteknél, hanem a korábban jól teljesítő utánpótlás korúaknál is.
A vízilabdából persze soha nem lesz foci. Számomra mégis érthetetlen, hogy a meghatározhatatlan minőségű magyar labdarúgás miért jobban preferált Magyarországon? Például huszadrangú mérkőzéseket is főműsoridőben közvetít az állami televízió. Miért gondolják tehetős szponzorok (ha nem kapnak burkolatlan állami felkérést), hogy a sikersportágak helyett érdemesebb arra áldozni, ami már régóta nem vonz tömegeket, így ha csak puszta üzleti érdekeket nézünk: nem hoz semmit a befektető konyhájára.
Nyilván ma is él az a szemlélet, hogy Magyarországon „mindenki” focizik, míg történetesen vízilabdázni aránytalanul kevesebben kezdenek el. Ezért amíg a fociba még mindig döntik a pénzt, addig a jól teljesítő sportágak jövőépítésre kapott pluszpénzeiből is zárolnak. Biztos nem kell arra áldozni, ami (mint a női és férfi vízilabda válogatott Eb-teljesítménye) ténylegesen segíti Magyarország népszerűsítését. Érdekes világban élünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.