A megszorítások spiráljának nem könnyű véget vetni. Magyarországon már a világgazdasági válság előtt is egymást érték a kiigazítások, és a büdzsé sosem akart egyenesbe kerülni. Vagyis a második Orbán-kormánynak nem volt más választása, minthogy folytassa a hiány lefaragását.
És most már az is egyre világosabb, hogy a harmadik Orbán-kabinet sem járhat más utat. Pedig a költségvetési hiány a GDP 3 százaléka alatt áll.
A szocialisták adóemelésekkel és a fűnyíróval próbálkoztak, 2010 óta azonban inkább a vállalatok terhei növekednek, amit több-kevesebb sikerrel próbálnak az emberekkel megfizettetni. Noha nem célja, egy éve már a jegybank is segít alacsonyan tartani a költségvetési deficitet azzal, hogy megpróbál nyereségesen működni.
Viszont a legutóbbi kiigazítástól talán nem teljesen független a 2012 óta tartó folyamatos kamatvágási ciklus, ami tartósan gyengébb árfolyamra száműzte a forintot. A fizetőeszköz esése miatt növekszik a devizaadósság, ami az államadósság csökkenésének komoly gátja. Nem véletlen, hogy az Európai Bizottság már azzal fenyegetőzik, hogy újraindítja a deficiteljárást, ha nem mérséklődik az adósság.
A tartósan alacsony kamatot viszont fent kellene tartani – hiába esik a forint –, hiszen az MNB hitelprogramja miatt egy magasabb kamat mellett növekedhetnének a költségvetés terhei. Igaz, ezt ellensúlyozza, hogy a monetáris élénkítések a gazdaság élénkülését is segítik. Vagyis az egyetlen járható útnak a devizaadósság minél gyorsabb leépítése tűnik, addig pedig az államadósság csökkentése érdekében minden év végén meg kell fontolni a tartalékok leépítését és a forint árfolyamát átmenetileg „védő” piszkos intervenciót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.