Az amerikai tőzsdeindexek komoly esést szenvedtek el a múlt héten, miközben a menedékeszközök erősödtek. Az S&P 500 és Dow Jones gyengülése komoly figyelmeztetés a befektetőknek, egyelőre azonban pánikszerű eladásokat nem láthattunk. Az S&P 2012 júniusa óta nem esett akkorát, mint a múlt héten, a Downál pedig egy fontos technikai esett el.
Közben az Egyesült Államok gazdasági teljesítménye a második negyedévben minden várakozást felülmúlt. A GDP 4 százalékkal növekedett az első negyedéves visszaesés után, amit a rendkívül zord időjárás okozott. A munkanélküliségi ráta ugyan 0,1 százalékponttal, 6,2 százalékra emelkedett júliusban, ez azonban nem mondható kedvezőtlennek, hiszen több mint 200 ezer új munkahelyet teremtett az USA gazdasága.
Vagyis a tőzsdék most részben éppen amiatt esnek, mert túl jól teljesít a gazdaság, és egyre többen azt várják, hogy a Federal Reserve már a jövő év első felében elkezdi emelni a válság kitörése óta fenntartott 0-0,25 százalékos kamatszintet. Azt már megemésztették a piaci szereplők, hogy az USA jegybankja várhatóan októberben teljesen megszünteti az eszközvásárlási programját, de a folyamatosan javuló foglalkoztatás és a dinamikus gazdasági növekedés miatt egyre közelebb kerül az első kamatemelés időpontja. A folyamatok ugyanis arra utalnak, hogy a Fed elérheti kettős célját, a teljes foglalkoztatást és a két százalékos inflációt.
Lassan kezdik megemészteni a piaci szereplők, hogy nem fog több pénzt nyomtatni a Fed. Pedig az elmúlt öt évben a kötvényvásárlás volt a legnagyobb hajtóereje a tőzsdék szárnyalásának, a kockázatosabb és magasabb kamatozású eszközök népszerűségének és a feltörekvő piaci devizák felértékelődésének. Most viszont nem csak az eszközvásárlások szűnnek meg, hanem lassan elkezdődik a kamatemelés is.
Eddig a medvepiac eljövetelére fogadók ellen elég volt csak annyit mondani, hogy a Fed pénznyomtatása fenntartja a kockázatéhséget, mindig feljebb és feljebb lökve a tőzsdéket. Most viszont a legerősebb érv megszűnik. Sőt, nem elég, hogy ősszel vége lesz az eszközvásárlásnak, a közelgő kamatemeléssel még szigorúbb lesz a monetáris politika.
Janet Yellen, a Fed elnöke a múlt hónap közepén arról beszélt, hogy a vártnál korábban és gyorsabb ütemben emelkedhet a kamat, ha kedvezőek maradnak a munkaerő-piaci adatok. Az elemzők egyébként a jövő év közepére tették az első kamatemelés időpontját. Yellen azonban ezt megelőzően azt is mondta, hogy nem lát lufikra utaló jeleket. De ha a Fed tényleg korábban és nagyobb mértékben szigorít, akkor könnyen elbizonytalanodhatnak a befektetők, akik a hat éve tartó extrém laza monetáris politika mellett zsákolták a részvényeket.
Vagyis a tőzsdei emelkedést váróknak másik ütőkártya után kell nézniük, hiszen a Fed valószínűleg nem fog tovább segíteni. Azoknak viszont egyre több érvük van, akik a medvepiac eljövetelét várják. Noha a piacok irányát leginkább a Fed politikája határozhatja meg, az ukrajnai háború eszkalálódása, a gázai konfliktus vagy éppen a feltörekvő piacok (különösképp Kína) gazdaságainak lassulása erős érv az esésre játszóknak.
Lassan kezdik megemészteni a piaci szereplők, hogy nem fog több pénzt nyomtatni a FedDe lesz-e egy másik központi bank, amelyik elkezd pénzt nyomtatni és elfeledteti a világra leselkedő kockázatokat? Ez talán Németországon és az euróövezeti magországokon múlik, hiszen Mario Draghinak, az Európai Központi Bank elnökének és a déli tagországoknak valószínűleg nem lenne ellenükre, ha lökést adhatnának a gazdaságnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.