BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Bank

Az alternatív bankár

Hogyan lesz egy „borzasztóan” profitéhes, munkamániás bankárból értékekre figyelő, kicsit befelé forduló, álmodozó főnök? Mit tesz egy gyerek születése, ha jó időben, azaz nyáron látja meg a napvilágot? És miben segít a jóga? Fáy Zsolt, a MagNet Bank elnöke beszél arról, miért látja most másképp a világot, mint húsz éve.
2014.09.08., hétfő 05:00

– Mostanában a bankokról szólnak a hírek, pontosabban arról, hogy mi lesz a bankrendszerrel a devizahitelesek kártalanítása után. Önök a pálya széléről figyelhetik a fejleményeket.
– Nem egészen, valamennyire bennünket is érint ez a történet, csak arányában sokkal kisebb mértékben, mint más kereskedelmi bankokat. A devizahitelezés valamikor 2002 táján indult, mi egészen 2007-ig nem adtunk ilyet. Amikor azonban már senki nem akart tőlünk forintban hitelt felvenni, kénytelenek voltunk változtatni az álláspontunkon, s 2008 októberéig, a válság kitöréséig mi is folyósítottunk devizahitelt, jelenleg mindössze kb. 60 svájcifrank-hitelünk van.

– És miért nem szálltak már előbb be ebbe az üzletbe? A bankok jól kerestek rajta.
– Rossznak tartottuk a terméket. Szakmailag láttuk a kockázatokat, amelyeket nálunk nem kezeltek. A horvát jegybank például nem tiltotta, de kikötötte, hogy minden egyes kiadott devizahitel után egy bizonyos tartalékot el kell helyezni a jegybanknál. Nálunk is van jegybank, állami pénzügyi felügyelet meg kormány is. A bankokat joggal lehet bírálni ezért a konstrukcióért, de a szabályozói felelősség is óriási.

– E pillanatban úgy néz ki, hogy a bankok viselik a devizahitelezés átalakításának és a kártérítésnek minden terhét. Helyesnek érzi ezt?
– A bankok felelőssége vitathatatlan, de a szabályozóké is. Tehát helyesebb lenne a terheket megosztani az állam, a bank és az ügyfél között. Még azt is el tudnám fogadni, hogy ne arányosan: a bankok vállaljanak többet, de a százszázaléknyi teher bankokra történő hárítása szerintem méltánytalan.

– Ön nem tűnik tipikus bankárnak. Nemcsak azért, mert nem hord öltönyt, nyakkendőt, hanem mert mintha a gondolkodása is más lenne. Beletartozik egyáltalán a „bankárbrancsba”?
– Úgy igazán nem. A bankszövetségnek tagja a MagNet Bank, de oda a vezérigazgató, Salamon János jár. Ő talán klasszikusabb bankár, mint én. Van, aki amolyan „bankár fenegyereknek” tart, de talán ez sem jó jellemzés. Csak másként gondolkodom, mint egy tipikus bankár, a haszonnál többre tartom a biztonságot, a kiszámíthatóságot, s hogy ne az ügyfelek kárára szerezzünk profitot, hanem velük együtt. Öltönyöm azért van, és ha szükséges, felveszem, de nyakkendőt már tényleg nagyon ritkán.

– Mióta gondolkodik másként? Ön eredetileg informatikus, a vállalkozásával sok pénzt keresett, amelyet tovább növelt, amikor brókerként a saját vagyonát kezelte. Azért szállt be a banki üzletágba, mert azt mondták, vagy itt, vagy a gyógyszeriparban lehet a legtöbb pénzt keresni.
– Húsz évvel ezelőtt tényleg így volt. Azóta megváltoztam. Sok olyan hatás ért, amely átrendezte az életemben a fontossági sorrendet, a pénzszerzés helyébe az érték, a minőség került.

– Milyen volt húsz évvel ezelőtt?
– Napi 14 órát dolgoztam, munkamániás voltam és borzasztóan profitéhes. Egy hárommilliós üzlet kedvéért este 9-kor is hajlandó voltam bárkivel találkozni, és akár éjfélig vagy még tovább tárgyalni. Hajtott a pénz.

– Mi változtatta meg?
– 2001-ben született meg a harmadik gyermekem, egy kislány. Az első kettő még a munkamániás korszakomban érkezett, alig láttam őket. A harmadik viszont nyáron, augusztus 4-én. Mivel ez a bankoknál holtszezon, otthon maradtam. Jött a szeptember, vissza kellett volna állnom a hajtásba. Egy barátom ebben az időszakban hívott el jógázni. E két változás döbbentett rá, hogy nagyon nem jól élek.

– És mit szóltak ehhez a többiek a banknál? A tulajdonostársak?
– 2009-re már megérett bennünk a gondolat, hogy átalakulunk közösségi bankká, azaz értékalapon dolgozunk, így folyósítunk hiteleket is.

– Ön a bank elnöke. Hagyományos szereposztás szerint működnek, azaz ön nem vesz részt az operatív irányításban?
- Igen. A napi operatív munkát a vezérigazgató végzi, én amolyan háttérember vagyok. Három-öt éves távlatokra stratégiákat gyártok, ötletelek, megpróbálok folyamatosan új gondolatokat behozni a cégbe.

– Tudná vezetni operatívan a bankot?
– Talán a szakmai ismeretem már megvan, alkatilag azonban nem vagyok alkalmas az aprólékos, szisztematikus napi ügyekre. Salamon János bankszakmai-jogi-pénzügyi tudása utolérhetetlen. Én inkább a fellegekben járok, stratégiát gyártok. Szerencsés emberi mix alakult ki nálunk. Az ötfős vezetőségből mindenkinek van olyan képessége, amelyben ő a legjobb, s amelyért a többiek tisztelik.

A teljes interjú a Manager Magazin szeptemberi számában olvasható.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.