Ha az Európai Unió legnagyobb csatájának a hétéves költségvetésről szóló vitát tekintjük, a legnagyobb cirkusz minden bizonnyal az Európai Bizottság tagjainak meghallgatása. A mai magyar parlamenti viszonyokhoz szokottak kedvéért: ezek a háromórás európai parlamenti szakbizottsági ülések közelebb vannak a kihallgatáshoz, mint egy programismertetéshez, a jelölteknek pedig jóval kellemetlenebb kérdésekre is tudniuk kell választ adni, mint hogy miből vásároltak maguknak luxusingatlant.
És akármennyire is bizonygatják Brüsszelben, hogy a bizottság nem nemzeti alapon szerveződik, hanem a közösségi érdekek őrzője, az is számít, ki honnan jött. Ne legyenek illúzióink: ha Pierre Moscovicin számon kérik, hogy a francia gazdaságpolitikai vezetés nem tudja a várt eredményeket produkálni, Navracsics Tibornak is szóvá fogják tenni azt a munkát, amelyet az előző Orbán-kormány igazságügy-minisztereként végzett. Pláne, hogy ez olyan korábban nem látott programokat adott az Európai Parlamentnek, mint a magyar médiatörvénnyel vagy az alaptörvénnyel és azok módosításaival kapcsolatos, heves viták. És, ha már a jelölése alapján a jövőben az oktatásért, az ifjúsági és polgári ügyekért felel majd Navracsics Tibor, nyilván nem fogja megúszni az oktatási rendszer magyarországi átszervezésével kapcsolatos kérdéseket sem. Mielőtt a magyar kormánypártok közleményt adnának ki az EP-képviselők magyarellenességéről: a felvetéseket ugyanúgy a politikai irányvonal határozza meg, mint annak idején a Tavares-jelentésnél, vagy a magyar EU-elnökséget felvezető vitában.
Tegyük tehát szabaddá a szerda esténket, mert Magyarországon rég látott parlamenti esemény várható Brüsszelben. Kemény, remélhetőleg szakmai szempontot tükröző kérdésekkel, amelyek remélhetőleg tényleg a jelölt felkészültségéről adnak majd képet. És, ez sem utolsó szempont, ha minden jól megy, hosszú idő után végre képet kaphatunk utána arról, hogy egy magyar politikus mire készül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.