BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Küszöbön az első Paks II. tenderek

Akár már az év vége előtt kiírhatják a Paks II. beruházás első, nyilvános közbeszerzési pályázatait, jövőre pedig az orosz kivitelező hozzáfog az új blokkok tervezéséhez. Minderről Aszódi Attila, Paks II. kormánybiztosa nyilatkozott a Világgazdaságnak
2014.11.07., péntek 05:00

– Elkészülnek az idén a még hiányzó, paksi szerződések terveizetei?

– Az államközi megállapodás bázisán nyugvó három megvalósítási megállapodás tárgyalása megfelelően halad, és az idén készen állhatnak aláírásra. A tervezetekről egyeztetünk az Európai Bizottság illetékeseivel is.

– Van-e valamilyen nyitott kérdés, ami hátráltatja a szerződéskötést?

– A szerződés tárgyát jelentő műszaki feladat méretéből és komplexitásából fakadóan természetesen nagyon sok részletkérdést kell kitárgyalni, és végül egyezségre kell jutni. A feltételek megbeszélésekor a magyar fél nagy hangsúlyt fektet a legmagasabb biztonsági követelmények re. Olyan erőművet akarunk építeni, amely biztonságos, nagy megbízhatóságú és alacsony termelési költségekkel állít elő villamos energiát, legalább 60 évig.

– Miből áll össze Paks II. jövő évi, 28 milliárd forintos költségkerete?

– A legnagyobb tétel az új blokkok tervezéséhez kapcsolódó feladatok költségigénye. Jelentős összegbe kerülnek a környezeti és a telephely engedély megszerzésével összefüggő előkészítő vizsgálatok és hatásvizsgálatok is. Végül fontos tétel a projekttársaság működéséhez kapcsolódó személyi és dologi kiadások összege, amiben a jelenlegi, több mint 130 munkavállalón felül továbbiakat is figyelembe vettünk. A jövő év végére közel 200 munkavállalóval számolunk.

– A telephely és a környezeti hatásvizsgálat mennyi időt vesz igénybe?

– Az előbbi tervezett időtartama 21 hónap, ebből a tényleges kutatás 18 hónap, a végleges értékelés – a kutatással párhuzamosan végzett közbenső értékelések összegzése, és a zárójelentés elkészítése – pedig 3 hónap. A környezeti hatásvizsgálat akát két évet is igényelhet a jelenlegi ismereteink és a hasonló eljárások tapasztalatai alapján akkortól, ha a hatástanulmányt benyújtottuk a Dél-Dunántúli Környezetvédelmi és Természetvédelmi Felügyelőséghez. Ez hosszú idő, de számolni kell a környezetvédelmi engedélyezési eljárás Espoo-i Egyezmény szerinti nemzetközi szakaszának időigényével is, ami a hazai engedélyezés lezárásának feltétele.

– Pontosan milyen tervezési feladatok indulnak 2015-ben?

– A szerződés hatályba lépése után az orosz fél haladéktalanul megkezdi a Pakson építendő két atomerőművi blokk helyi adottságokhoz igazított, a kitárgyalt és megállapodás szerinti műszaki specifikációnak megfelelő létesítmények tervezését. A fő feladat a megrendelői adatszolgáltatások ellenőrzése és jóváhagyása, a telephelyi építési jellemzők meghatározása, annak alapján a végrehajtandó tervezési feladat részletes meghatározása, ütemezése. Megindul a kivitelezéshez szükséges, a telephely kialakításához kapcsolódó tervezés is.

– Milyen feladatokat és mely cégek kapnak meg tender nélkül?

– A társaság általában versenyeztet (az MVM csoporton kívüli beszerezések esetén jóval 90 százalék feletti a versenyeztetés aránya), de a nukleáris szakterületen korlátozottan rendelkezésre álló szakértelem miatt egyes hazai intézetek és cégek versenyeztetés nélkül kapnak felkérést egy-egy konkrét feladatra, vagy szakértői támogatásra. A társaság emellett – mint korábban az MVM csoport tagjának – stratégiai együttműködési kapcsolata van a nukleáris szakértelemmel és gyakorlattal rendelkező MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-vel és a műszaki-mérnöki háttértevékenységet adó MVM Erbe Zrt.-vel.

– Mikorra várhatók a jövő évi teendőkre vonatkozó, első tenderek?

– A társaság a két új atomerőművi blokk építésére vonatkozó, az orosz féllel kötendő szerződés(ek)hez, valamint egyéb műszaki-stratégiai, nukleáris biztonsági és gazdasági kérdésekhez kapcsolódóan tanulmányok, elemzések készítésére és szakértői tevékenységekre, tanácsadásra tervez szerződéskötéseket. Ezen belül, a vonatkozó közbeszerzési értékhatárt elérő beszerzéseknél nyilvános közbeszerzési eljárásokat fog lefolytatni, ezek indítása az eljárás lebonyolításának időigénye miatt még akár ez év végén is várható. A törvényekben rögzített szabályokat be fogjuk tartani a beszerzések esetében is.

– Lassítja-e az előkészületeket a megromlott orosz-EU viszony?

– Oroszország és az EU viszonya semmiben nem befolyásolja az előkészítési munkákat. Az elmúlt hónapokban sem a tárgyalások sebességében, sem a módszerében, hatékonyságában nem láttunk változást, azokra a nemzetközi szankciók nem gyakoroltak hatást. Mind az orosz, mind a magyar fél elkötelezett a magyar-orosz államközi szerződésben rögzített feltételek melletti projekt megvalósításában.

– Nemrég a Greenpeace azt állította, hogy Majakban jelenleg is folyik radioaktív környezetszennyezés. Mi erről a véleménye?

– A Roszatom oroszországi tevékenységéről a Roszatomot kell megkérdezni, de két dolgot szeretnék leszögezni. Egyrészt fel sem merült, hogy az új paksi blokkokból származó üzemanyagot Majakba szállítsák. Másrészt a Roszatom arról tájékoztatatta a közvéleményt, hogy Majakban a kiégett fűtőelemek feldolgozására szigorúan ellenőrzött technológiát alkalmaznak, emellett környezeti és szociális rehabilitációs programot valósítanak meg az üzem által 1949 és 1951 között okozott nukleáris környezetszennyezés következményeinek felszámolására.

– A forint árfolyamgyengülése mennyit emel a beruházás forintban számított költségein?

– Mivel az államközi hitel törlesztését a tervek szerint az új blokkok indítása után kezdjük majd meg, és a megtermelendő villamos energiát egy egységesülő, és euró alapon elszámoló piacon kívánjuk majd értékesíteni, így jelenleg minimális árfolyamkockázatra számítunk.

Névjegy

Aszódi Attila (45) a BME Gépészmérnöki Karán 1991-ben szerzett okleveles energetikai mérnöki, majd 1993-ban okleveles gépészmérnöki diplomát, ezután pedig tudományos fokozatokat. Németül, angolul beszél. 1997–1999 között volt a BME Nukleáris Technikai Intézetének adjunktusa, 2002-től amelynek (jelenleg is) az igazgatóhelyettese, de 2012–2013-ban az igazgatója is volt. 1999–2012 között a BME Atomenergetikai Tanszékét vezette, 2012–2013-ban pedig az egyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese volt. Eközben – 2003–2004 között – a GKM Paksra küldte miniszteri biztosként. Jelenleg egyetemi tanár és a paksi kapacitás fenntartásért felelős kormánybiztos. Számos kitüntetéseinek egyikét, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét 2008-ban kapta. Nős, két lány és egy fiú édesapja.


A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.