Több komoly tanulsággal is szolgált a tegnapi, a svájci jegybank által a piacokon előidézett apró turbulencia. A legkézenfekvőbb, hogy a jegybanknak és a kormányzatnak a lehető legjobb pillanatban jutott eszébe forintosítani a még piacon lévő lakossági devizahiteleket. Ha ugyanis tovább görgették volna a problémát, akkor nem sok olyan háztartás maradt volna Magyarországon, amelynek ne kellett volna iszonyatos törlesztőteher-növekedéssel szembenéznie, és momentán az MNB-nek azon kellene fáradoznia, hogy hogyan őrizze meg a magyar bankrendszer stabilitását. Ennek tükrében óriási szerencse, hogy a szabályozással – és az átváltáshoz szükséges források előre biztosításával – sikerült időben lépni, még akkor is, ha a lakossági devizahitelek egy kisebb része védtelenül maradt, és a vállalatok sem feltétlen örülnek maradéktalanul a hirtelen jött kilengéseknek.
Annak ellenére viszont, hogy ezúttal nagyjából sikerült megúszni a nemzetközi piacokon történt rángatózások következményeit, botorság lenne egy legyintéssel elintézni a történteket. A tegnapi fejlemények ugyanis ismét nagyszerűen rávilágítottak arra, hogy Magyarország mennyire sérülékeny, mennyire kiszolgáltatott a külső hatásoknak. Rutinszerű feladat ugyanis emlékeztetni arra, hogy a régiós devizák közül megint a forint húzta a legrövidebbet, a magyar tőzsde pedig szintén erősebben reagált az átlagnál.
Ilyenkor mutatkoznak ugyanis meg – igen kegyetlenül – az elhibázott gazdaságpolitika, az ötletszerű, előkészítetlen szabályozás, a szívós munkával kiérdemelt bóvli besorolás áldásos hatásai. A problémák szőnyeg alá söprése, a halogató taktika persze évekig is beválhat, mint ahogy a 300 forint feletti euróárfolyammal, és a bóvli besorolással is sokáig együtt lehet élni, de aztán egyszer csak megint az jön, hogy bennünket ér a legkészületlenebbül a nagy pofon. És változatlanul nem értjük, miért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.