Az internetről szóló nemzeti konzultáció kiemelt médiapartnere lett a közszolgálati média. Szabó László Zsolt, MTVA vezérigazgatója pedig abban bízik, hogy „az együttműködés eredményeként olyan rendszer kialakítása válik lehetővé a kormány számára, ami a legtöbb magyar ember véleményét tükrözi”.
A nemzeti konzultáció természetesen nem több állami propagandánál, de ha már ekkora hagyománya lett az országos népszavazást felváltó intézménynek, akkor talán a közmédia jövőjéről is lehetne szervezni egyet. Mert jelenleg nem a közt szolgálja. Januári adatok szerint ugyanis az M1 nézettsége a teljes lakosság körében még a 6 százalékot sem érte el. Azért is aktuális lenne újra átgondolni a közszolgálati média feladatait, mert az MTVA bejelentette: az eddig vegyes műsortartalmat sugárzó M1 csatorna teljes kínálatában megújul. A továbbiakban folyamatos hírszolgáltatást biztosít, továbbá hírháttér- és magazin műsorokat sugároz.
A nézettségi adatokat látva tény, hogy ráfér a teljes megújulás a csatornára, de sokadszor is le kell szögezni: a közszolgálati televíziózást nem a kormányzati információk 0-24 órában való terjesztésére találták ki. Persze egy normális országban a közmédia nem része egy Orbán-Simicska féle médiaháborúnak. Bár a kormányra mostanában nem lehet ráfogni, hogy nyugatimádó lenne, az M1 átalakítása során az ígéretek szerint tematikában mégis a BBC, míg a napi adásszerkezetben az amerikai CNN televízió műsorszerkezete jelenti majd a mintát. Csak remélni lehet, hogy a brit közszolgálati csatorna etikai kódexét is átlapozzák majd, amely a műsorkészítés legfontosabb szempontjának a pártatlanságot tartja. Bár a médiatörvény szerint most is a kiegyensúlyozott, pontos, alapos, tárgyilagos és felelős hírszolgáltatás, valamint tájékoztatás lenne a feladata a közmédiának, nem hallottam arról, hogy a hatóság sorozatosan megbírságolná a kritériumoknak nem teljesen megfelelő műsorokat.
Amúgy külső szemlélőként és médiatörténeti szempontból nagyon érdekes figyelni a közmédia változását 2010-től. Rendkívüli tudatosság, magabiztosság, talán még egyfajta zsenialitás is jellemzi az átalakulást. Például a rendszerben való, hosszú távú gondolkodásra tökéletes példa a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, az MTVA és a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány együttműködése. Ennek célja a közszolgálatiság elvei iránt elhivatott újságírók és médiaszakemberek képzése, a közszolgálati média szakértő utánpótlásának megteremtése is. Nemes célok ezek, és rossz az, aki rosszra gondol. Persze a megújult M1 aktuális blokkjait eleinte még nem az ifjú gyakornokok fogják vezetni, hanem az elmúlt években kipróbált, megbízható és tapasztalt műsorvezetők. A nagy megújulás örömébe és lendületébe a kezdetekben némi rosszkedv is vegyülni fog, ugyanis a gazdasági racionalizálás, a bérköltségcsökkentés, valamint a munkafolyamatok ésszerűsítése miatt az MTVA 177 fős csoportos létszámcsökkentést jelentett be.
Nem tudom, hogy a hírgyártás hatékonyságát miként lehet még fokozni, hiszen egy független és elfogulatlan ÁSZ-jelentés már a korábbi leépítés után is leszögezte, hogy a szervezeti struktúra átalakításának köszönhető létszámcsökkenés hatékonyabbá tette a hírgyártást.
Már csak az emberekkel kellene kezdeni valamit, mert a 6-10 százalékos nézettség aligha lehet kielégítő eredmény. Fontos része azonban az átalakításnak, hogy a szaporodó közszolgálati csatornák egyre nagyobb hányadát foglalhatják majd el az alapcsomagnak, így a nézők díjmentesen juthatnak hozzá a számukra hatékonyan és elhivatottan legyártott hírekhez és háttérműsorokhoz. Én leginkább a jelentősen kibővülő az időjárás-jelentést várom. Nincsen róla statisztikám, és lehet, hogy csak képzelődök, de számomra először az időjárás-jelentések alatt vált egyértelművé, hogy új szelek fújnak a közmédiában. Ugyanis Marosvásárhely és Csíkszereda várható időjárásról gyakrabban és részletesebben kaphattak a nézők információkat, mint Budapestéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.