BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Sinkó Ottó

Sinkó Ottó a brókerbotrányról: A forró krumpli

2015.03.18., szerda 05:00

Kapkodjuk a fejünket, úgy röpködnek a százmilliárdok a brókerbotrányban. A felelősséget forró krumpliként mindenki buzgón igyekszik valaki másnak hajítani. Magam semmi módon nem vagyok érintett, de mivel éppen a „nem az én krumplim” felfogás az, ami idáig engedte fajulni az eseményeket, gondoltam megírom erről a véleményemet. Fogom a forró krumplit, és megpróbálom elosztani a magam esze szerint, rábízva a továbbiakat az olvasó értékítéletére.

Becslésem szerint a 300 milliárd forintot, vagyis a GDP 1 százalékát meghaladhatja az összes bukás. Körülbelül a kár fele a költségvetést fogja terhelni, ami persze majd adók és más terhek formájában végső soron a vétlen adófizetőknél fog landolni. A többi, biztosítások által nem fedezett része pedig emberi sorsokat, céges mérlegeket fog rontani, hiányozni fog a gazdaságból, egyaránt csökkentve a potenciális növekedést és a megtakarítási kedvet.

Szakmai szemmel finoman szólva megmosolyogtató az az igyekezet, amivel a kormányzat próbálja átpasszolni a felelősség krumpliját az elődjének. Ez nyilvánvalóan csak részben megalapozott. Elfogadva igaznak a kormányzati állítást, és nem vitatva a korábbi kormányzatok és hatóságok részleges felelősségét, a BudaCash bukta körülbelül fele a mostani kormányzat ideje alatt keletkezett. A Quaestor esetében még nem világos a kép, de vélelmezhetően mind a gyakorlati, mind a morális felelősség nagyobb részben a jelenlegi kormányzatot terheli, minthogy a közelmúltban történt a gond. És talán egyes kormányzati szereplőknek a Quaestor tevékenysége iránti lelkesedése a kisbefektetők szemében nagymértékben hitelesíthette annak részben nem is létező kötvényeit.

A többi (remélhetőleg már) prudens értékpapír-forgalmazó saját stabil helyzetének hangsúlyozása mellett igen óvatosan kerülgeti a szabályozó rendszer felelősségét. Ez emberileg érthető, de nézzük a tényeket. A felügyeleti rendszer legutóbb tavaly novemberben 70 milliárd forintos kibocsátást tett lehetővé egy 10 millió forint alaptőkéjű cégnek. A kibocsátási tájékoztató szerint a 70 milliárd felhasználási célja a saját (Quaestor) vállalatcsoportja befektetéseinek finanszírozása. Kétségtelen, a tájékoztatóban előre jelezte, hogy kétséges a visszafizetése. A kötvényt viszont elsősorban a kibocsátó 100 százalékos tulajdonosa, a Quaestor maga forgalmazta. Képzeljük el, milyen szájbarágósan ecsetelhette a kötvény kockázatait! Miért nem tűnt fel senkinek, hogy igen rövid, 1 éves kötvény visszafizetést ígérve 10 év feletti, bizonytalan megtérülést ígérő projektekbe kerül a pénz? Szabad-e például lehetővé tenni, hogy megalomán emberek kisnyugdíjasok pénzéből sportkomplexumokat építsenek? Egy bank ehhez – már ha egyáltalán finanszírozza – minimum 50 százalékos önrészt köt ki. Itt úgy tűnik, 0 százalék önrésszel dőlt bele a kisbefektetők pénze a Quaestor vállalatcsoportba. De ez még mindig csak 70 milliárdos bukta volna. El kell gondolkodni azon, miért nem detektálta a rendszer, hogy valakik ennek több mint háromszorosát engedik ki a piacra?

Kis ország vagyunk, nyilvánvaló, hogy az egyes pénzpiaci szereplők sokat tudnak egymásról. Nem tudom elképzelni, hogy a lebukott brókerek tevékenysége, csodálatos növekedése ne ütött volna szöget sokak fejében. Talán történelmi gyökerei vannak nálunk a betyárbecsületnek, de ennek itt helye nincs! A pénzügyi szereplőknek még időben, csírájában kellene exponálni az effajta kétségeket, és a szakmai nyilvánosság eszközein keresztül tisztázni a kétségeket, nevesíteni, kirekeszteni a kóklereket, csalókat, szerencselovagokat. Drága lecke lesz ez nekik, mert a kormányzat megközelítését ismerve, ezt a vagyonkezelők a díjak emelésén keresztül az elkövetkező években meg fogják fizetni. Itt jegyzem viszont meg, hogy a kár vétlen vagyonkezelőkre való teljes áthárítása nem csak súlyosan méltánytalan, de igen káros is volna.

Ahogyan a devizahitelek esetében, itt sem lehet elmenni a károsultak felelőssége mellett. A kockázatfelmérő képesség hiánya és a hozaméhség vitte azokat, akik elhitték a rózsaszínű ígéreteket, mert el akarták hinni azokat. Ez ellen a szabályozórendszer kevés. Erre végső megoldás csakis a pénzügyi kultúra emelése lehet. De nem értek egyet azokkal, akik azt mondják, a kisbefektetők ezt saját mohóságuknak köszönhetik, egyék hát meg, amit főztek. Egy 60-100 oldalas kibocsátási tájékoztató szakembernek sem könnyű olvasmány, különösen, ha még a szándéka sincs meg benne az érthetőségnek. Egy kisgyerek kezébe nem szokás borotvapengét vagy egy üveg sósavat adni. Fejlett pénzügyi kultúrákban az efféle kötvényt „junk bond”-nak, azaz hulladék kötvénynek hívják, már az elnevezésben világossá téve annak kockázati besorolását, és az ilyesfajta kötvény tipikusan külön erre szakosodott forgalmazóktól vehető.

Adok magamnak is egy szeletet a felelősség krumplijából. Sajnos, van kollégánk a károsultak között. Annyi tanfolyamot szervezünk munkavállalóinknak a legváltozatosabb területeken, miért van az, hogy köztük egy sincs, ami a megtakarításaik felelősebb kezelésében fejlesztené őket? Ezen változtatnunk kell, mert az a munkavállaló, aki nem aggódik megtakarítása felől, a munkájára tud koncentrálni, és a környezetének is át tudja adni a jelenleg láthatóan hiányos ismereteket.

Szakszerűnek gondolom viszont azokat a lépéseket, amiket a jegybank ellenőrző és szabályozó szerepében eljárva a botrány kapcsán elkezdett megfogalmazni. Bár néhány közülük a túlszabályozás irányába mutat, megítélésem szerint alapvetően hathatósak, az ilyesfajta újabb csalást a jövőre nézve jelentősen nehezítik, illetve kizárják, másrészt megkönnyítik az ellenőrzést, és az értékpapírok 1-1-es tulajdonosi megfeleltetését. Remélem, mielőbb bevezetik ezeket a szabályokat!

A pénzügyi rendszer közvetítőszerepe alapvető a gazdaság növekedésében. Ehhez viszont az egyes egyén kellő pénzügyi kultúrával kell, hogy bírjon, ellenkező esetben ki vagyunk téve a kókler populizmusnak, csalóknak, Cipolla-mágusoknak. Mégis mindennek a kulcsa a józan ész. Amíg az nem kap elég teret, csinálhatunk, amit akarunk.

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.