Van-e különbség a dohányellátás és a gázellátás között? Érdekel-e bárkit, hogy az ellátást az állam vagy a versenyszféra alakítja? Van-e nemzetgazdasági alapja (például stratégiai szektor) az állam ellátásban való szerepvállalásának? Miért ennyire fontos a kormánynak a dohánypiac?
Ez egy állandóan növekvő állami bevételt generáló, 530 milliárd forint értékű, 80 százalékos adóval terhelt piac. Nincs klasszikus közgazdasági alapja az ellátásban való állami jelenlétnek, a piac versenyvezérelt (volt eddig), bár az állam az elmúlt években erősen belefolyt az ellátás szabályozásába (is). A cigaretta ára (már ezért is) emelekedik, a dohányosnak évente egyszer le kell mondania a kedvenc márkájáról ellátási problémák (például átárazás) miatt.
Eltűnőben van a piacon a márkahűség, az ellátás a puszta nikotin irányába mutat. Ezt a szemléletet az unió is kívánatosnak tartja, előfordult a piac teljes uniformizálását létrehozó közösségi szabályozási gondolatmenet. Ami a mostani, puhább, a versenyt még támogató szabályozástól sem idegen. Így lassan aligha lehet különbséget találni a közületi dohányellátás és a közüzemi szolgáltatások között.
A dohányzás egészségkárosító hatása vitathatatlan, az ebből származó egészségügyi kiadások világszinten okoznak problémát az államháztartásoknak. A fejlett gazdaságokban hangsúlyozottan, az EU-ban pedig roppant kényesek a kormányok az effajta, megelőzéssel leküzdhető kiadásokra. A költségvetési veszteségeket pedig jogosan áthárítják a dohányosokra.
Az elmúlt évtizedben az unió a dohánypiacot szabad prédává tette. Azonos ideológia mellett a tagállamok a lehető legtöbb pénzt hajtják be innen. Magyarország sem kivétel, az állam minden szinten részesedni szeretne a haszonból. Ám az új ellátót éves szinten kecsegtető 7-10 milliárd forintos haszonért cserébe a 600 milliós koncessziós díj aprópénznek tűnik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.