A magyar gazdaság 2017 első negyedévében 4,2 százalékkal, senki által sem várt sebességgel bővült. 2007 óta csak egyszer volt ennél gyorsabb növekedést mutató negyedév. Folytatódik-e ez a „dübörgés”? Mit mutatnak a GDP összetevői?
A háztartások tényleges fogyasztása az első negyedévben 2,5 százalékkal bővült. Ez messze elmarad a kormányzat által az év egészére várt 5 százaléktól. A szerény ütem annyiban sejthető volt, hogy a kiskereskedelmi forgalom a tavalyinál is lassabban, 3,4 százalékkal bővült. Ha azonban mindezt szembeállítjuk a reálkeresetek 8 százalékos, a foglalkoztatottak 2,5 százalékos emelkedésével, akkor ez érthetetlenül alacsony ütem. Magyarázatként sokféle, egyenként apró okot lehet találni. Kézenfekvő lenne az idei húsvét áprilisra esése, de a kiskereskedelmi forgalom a negyedik hónapban sem gyorsult. Csökken a Magyarországon élők és ezzel az itthon fogyasztók száma – a természetes fogyás és a külföldi munkavállalás következtében –, valamint emelkedik a külföldi vásárlások mennyisége. Például az első negyedévben a vásárlási célú külföldre utazások száma 18 százalékkal emelkedett, míg a beutazásoké 4 százalékkal mérséklődött. A dohánykereskedelemben minden bizonnyal erősödik a feketepiac súlya. Mindez azonban nyilvánvalóan nem elegendő magyarázat.
A fő ok az lehet, hogy a tényleges vásárlóerő a reálkereseteknél lényegesen lassabban bővül. Részben a nyugdíjak átmeneti reálérték-csökkenése miatt, de még inkább annak következtében, hogy a kikényszerített minimálbér-emelés ellensúlyozása érdekében főleg a kisebb cégek körében csökkenhetett a „zsebbe fizetés”. Az érintettek jövedelme tehát valójában csak keveset emelkedhetett. Jellemzően alacsony fizetésűekről van szó, akik jövedelmüket alapvetően fogyasztásra fordítják, emellett, ha közműdíj-hátralékuk van, mindenekelőtt azt törlesztik. A magas jövedelműek viszont inkább megtakarítanak, befektetnek. Mindezek ellenére az év során várhatóan gyorsulni fog a fogyasztás üteme, ha 1-2 százalékponttal elmarad is a korábban gondolttól. A fogyasztás tehát az első negyedévhez képest még gyorsíthat is a GDP növekedésén.
Fordított a helyzet az állóeszköz-felhalmozással, ennek első negyedévi 28 százalékos bővülése messze meghaladja a kormányzat által az év egészére várt 10 százalékot. Itt az esztendő egészében markáns lassulás várható. Egyrészt feltételezhető, hogy a feldolgozóipari fejlesztések kiugró dinamikája egy-két beruházás befejeződése miatt csak átmenetileg volt 30 százalék feletti. Másrészt az EU 2014–2020-as programozási időszakában végrehajtott eddigi, 2000 milliárd forintos kifizetés több mint kétharmada csupán előleg, ami a tényleges beruházási folyamatnak a kormány által tervezettnél sokkal lassúbb ütemét vetíti előre. Az állóeszköz-felhalmozás éven belüli megoszlása egyébként sem időarányos: az első negyedév részaránya csak 15 százalék körüli szokott lenni. Végeredményben tehát 2017-ben a beruházásoknak a kormányzat által előre jelzettnél magasabb, de az első negyedévinél lényegesen alacsonyabb bővülése várható. A beruházások oldaláról tehát a GDP markáns lassulása valószínű.
A belföldi felhasználás gyors bővülése már előrevetítette a behozatalnak a kivitelnél gyorsabb emelkedését. Az eddigi 0,6 százalékpontos ütemeltérés lényegesen kisebb a kormány által éves szinten várt 1,7 százalékpontnál. A fogyasztás várható gyorsulása következtében az első negyedévhez képest az olló minden bizonnyal nyílni fog (de aligha lesz 1 százalékpont felett). Ez kissé ugyancsak fékezni fogja a GDP emelkedését.
A termelési oldalon rendkívül bizonytalan a mezőgazdaság GDP-hez való hozzájárulása. Figyelembe véve, hogy tavaly nagyon kedvező volt az időjárás, ami az idei évről már nem mondható el – miközben a magyar mezőgazdaság a fejletlenségéből adódóan átlagon felül kitett az időjárásnak, főleg a csapadék mennyiségének –, szélsőséges kilengések is elképzelhetők. A hazai agráriumban 2010 óta négy évben volt két számjegyű növekedés, két évben két számjegyű (több mint 20 százalékos) visszaesés, s mindössze egyszer 5 százalék körüli változás. Így idén akár két számjegyű csökkenés is elképzelhető, ami fékezi a GDP emelkedését.
Az ipari GDP első negyedévi közel 7 százalékos üteme az esztendő során minden bizonnyal mérséklődni fog. Erre utal az ipar bruttó termelésének áprilisi 3 százalékos csökkenése is (amiben a húsvét időpontjának is szerepe lehetett). Összességében az első négyhavi bruttó termelés dinamikája 3 százalékponttal elmaradt az első háromhavitól. Hasonló okokból várhatóan lassulni fog az építőipar növekedése is. Mindez szintén lassítja a GDP növekedési ütemét.
Az első negyedévben a magyar növekedés (szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 3,8 százalék) sokkal gyorsabb volt az EU 2 százalékos átlagánál, a régióban azonban nem számított kiugrónak. A magyarnál gyorsabb volt például a román, a lengyel, a litván és a lett növekedés. E 3,8 százalékos GDP-dinamika éves szinten valószínűleg a reálisan várható bővülés felső határát is jelenti, ennél inkább kisebb ütem várható. A kormányzat által várt 4,1 százalékos növekedéstől való elmaradást főleg a fogyasztás lassúbb bővülése magyarázza. 2018–2019-ben az ideihez hasonló növekedés várható, ám ezt követően – változatlan gazdasági rendszer esetén – az EU-támogatások bővülésgyorsító hatásának kifutásával ismét drasztikus ütemcsökkenés következhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.