Mindennapos hír, hogy mekkora munkaerőhiánnyal küzdenek egyes ágazatok, vállalatok, gyakorlatilag már nincs olyan szektor, ahol ne jelentek volna meg az ezzel kapcsolatos problémák. A jelenséget számos olyan tényező – demográfia, kivándorlás, egyes ágazatok, például a járműgyártás hazai fejlődésének elszívóhatása és nem utolsósorban a gazdasági konjunktúra felívelése – okozta, amelyen rövid távon túl sokat nemigen lehet változtatni.
A gazdasági növekedés örvendetes gyorsulását vetítik előre a legfrissebb vállalati felmérések is, amelyek a munkaerő-felvételt tervező vállalatok számának dinamikus emelkedését tükrözik, míg számos nagyberuházás szintén jelentős munkaerőigényt fog támasztani a közeljövőben. Eközben azzal is szembesülnek a hazai – sőt a régiós és a fejlettebb európai – vállalatok, hogy egyre nehezebb, ha egyáltalán lehetséges, megtalálni a megfelelő végzettségű szakembert. A hazai munkaerőpiaci tartalékok ugyan még jelentősnek tűnnek a közfoglalkoztatottakat, munkanélkülieket és esetleg munkát vállalni szándékozó inaktívakat figyelembe véve, de ezek foglalkoztathatósága már korlátokba ütközhet. Így megjelent a bérverseny, és már az állami vállalatokat és a közszférát is elérte.
A jó munkaerő megtartásában, csábításában nem csupán a bérek, hanem más szempontok is szerepet játszhatnak. A jó munkahelyi légkör, a karrierlehetőség vagy egyéb juttatások is fontosak, ezeket azonban – néhány nagyobb hazai vállalkozás mellett – elsősorban a multinacionális cégek tudják biztosítani. Mint ahogy a bérversenyt is nyilvánvalóan ők diktálják, persze a külföldön elérhető magasabb jövedelmek után. Magasabb bért a nagyobb termelékenységgel, hatékonysággal, versenyképességgel rendelkező szervezetek tudnak fizetni, ezért különösen fontos, hogy a kis- és közepes vállalatok minél inkább lefaragják közismert hátrányukat a nagy, döntően külföldi vállalatokkal szemben. Ehhez számos uniós pályázat áll rendelkezésre. Ha ezeket nem tudják kihasználni, a hazai bérek és a vásárlóerő megugrásán, a fogyasztás bővülésén keresztül a hazai piacra termelő és szolgáltató cégek árbevételét is növelik, így létszámbővülés nélkül is emelkedhet az egy alkalmazottra jutó árbevétel, ami automatikusan növeli a termelékenységet. Addicionális munkaerő hiányában rá is lesznek kényszerülve a vállalatok, hogy a hiányzó munkaerő kiváltására technológiai fejlesztéseket hajtsanak végre. Tehát már nem csupán a piaci részesedésért, hanem a munkaerő megszerzéséért is egyre élesebb lesz a verseny.
A munkaerő bevonására – annak máshonnan való átcsábításán túl – több lehetőség adódik, ezekhez az állam is többféle támogatást nyújt. A nyugdíjas-szövetkezetek életre hívásával kedvezményes adózással foglalkoztathatók a már nyugdíjba vonult szakemberek. Emelkedtek a munkaerő mobilitásának fokozását célzó támogatások, a szakképzés, a felnőttoktatás és a felnőttképzés rendszere egyre inkább megfelel a piaci igényeknek. Feltétlenül szükség van a szemléletváltozásra az alulképzett, tapasztalat nélküli munkaerő alkalmazásában: a cégeknek vállalniuk kell ezen dolgozók betanítását, azaz ily módon be kell ruházniuk a humán tőkébe. A duális oktatási rendszerhez való csatlakozás, amelyhez igényelhető állami támogatás, szintén utánpótlást biztosíthat a vállalkozásoknak. Elkerülhetetlen a szemléletváltás a kisgyermekes anyák foglalkoztatásával kapcsolatban is, az ő elhelyezkedésüket kedvezményes szociális hozzájárulással támogatja a kormány, de óriási az igény rugalmas és részmunkaidős foglalkoztatásukra is.
A munka- és bérverseny feltehetően hosszú folyamat lesz, a nyertesei a termelékenységüket fokozni képes vállalatok lesznek, miközben nem odázható el a munkaerőpiaccal kapcsolatos számos szemléletváltás sem, amely adott esetben szintén innovációt feltételez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.