A magyar gazdaság 2018 harmadik negyedévében (éves alapon) 5 százalékkal bővült, hazánk ezzel továbbra is az uniós gazdaság egyik motorjaként teljesít. A kormány és az MNB egyaránt 2030-ig tekint előre, tehát több mint egy évtizedes távon sáfárkodik a rendelkezésre álló erőforrások bővítésével és elosztásával, a versenyképesség és a nemzeti jövedelem fenntartható növelésével a hosszú távon is 4 százalék körüli éves növekedés érdekében. Már ez a 2030-as horizont is felveti a kiegyensúlyozott fejlődés hosszú távú feltételeinek bizonyos körét: az adó- és általános üzleti környezet javítását; a vállalkozói szektor feltőkésítését; a hozzáadott érték növelését; a globális exportpiacok bővítését és beépülését globális értékláncokba; az innovációs potenciál kiaknázását – hogy csak néhányat említsek.
Ezek közül kiemelkedik a rendelkezésre álló humán erőforrás, vagyis a „kiművelt emberfők” jelentősége mint a hosszú távú növekedési potenciált nagyban meghatározó faktor.
A gazdasági elemzések hajlamosak Széchenyi István feledhetetlen szavaiból kizárólag az elsőre koncentrálni, és egyébként előremutató javaslatait csak az oktatási rendszerekre vonatkozóan megfogalmazni. A „nemzet erejét” adó kiművelt emberfők sokaságához azonban legelsősorban emberfőkre, magyarok sokaságára van szükségünk.
Rendszeresen ütközünk a demográfiai folyamatok fontosságát alábecsülő értékelésekbe:
Ezzel szemben napjaink globális társadalmi realitásai éppen arra figyelmeztetnek, hogy ha ma nem vetjük el a magvakat, annak még a mi életünkben keserű böjtje lesz. Az európai politikai-társadalmi stabilitást meghatározó konszenzus az általános társadalombiztosításon, a generációk közötti szolidaritáson alapul. Ezt egészítik ki az öngondoskodás dicséretes körei, ám az egyéni felelősségvállalás még hosszú évtizedekig bizonyosan nem váltja fel a közösségi alapú rendszereket. A társadalombiztosítás vívmányai azonban csak bizonyos generációs és aktív-passzív arányok mellett tarthatók fenn – az egyensúly felborulása vezethet az idősek és magukról gondoskodni nem tudók elszegényedéséhez, illetve az ennek elkerülését megcélzó állami intézkedések kiterjesztéséhez adó- és járulékemelések, korhatár-módosítások, valamint pótlólagos költségvetési források formájában. Az adó- és járulékemelések a magánvállalkozások és az élőmunka jövedelmezőségét rontják a globális versenyben, ezek hiányában viszont az állam a gazdaság és társadalom más alrendszereitől kénytelen finanszírozást átcsoportosítani a táguló lyukak betömködésére, ami szintén a versenyképességet rontja, a költségvetési mozgásteret szűkíti és az adósságot is növeli.
Az ENSZ 2017-es adatai szerint az idősebb korosztályok lakosságon belüli aránya ma Európában a legmagasabb: a népesség negyedét teszik ki. Az eltartási ráta – amely kifejezi, hány munkaképes korú ember jut egy 65 évesnél idősebb személyre – 2017-ben Afrikában 12,9, Ázsiában 7,4, Európában viszont mindössze 3,3 volt. 2050-re trendforduló nélkül 24 európai ország eltartási rátája csökken 3 alá. Látható, hogy egyes nyugat- és észak-európai államok ezt a problémát már évtizedek óta a nyugati világon kívüli bevándorlás felgyorsításában vélték megtalálni, ezzel azonban egy másik hosszú távú fejlődési tényezőt, a társadalmi kohéziót és biztonságérzetet tették kockára, ami a 2001. szeptember 11. óta eltelt időszakban fokozatosan testet is öltött, a mai napig fokozatosan erodálva ezen országok politikai stabilitását. Hazánk ezzel szemben a nyugati világ elmúlt évtizedeinek legnagyobb szabású családtámogatási politikáját hirdette meg, amelynek fontos részeredményei már most is láthatók.
A professzionális sportban mára közhellyé vált, hogy a mindent elsöprő, eredeti tehetségeket a minél nagyobb, tömeges merítési lehetőség termeli ki a képzés számára. Ha világszínvonalú innovációban, magyar csúcsteljesítményekben látjuk a jövő kulcsát, elemi érdekünk a magyar gyermekek megszületésének további ösztönzése aktív családpolitika révén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.