A modern gazdaság fejlődésének két kulcsa a kutatás-fejlesztés és a felsőoktatás minősége. Mindkettő értékmérője a hatékonyság – az utóbbi a világ hatalmas technológiai-ipari átalakításában döntő szerepet játszik. Így a magyar gazdaságban is, mert a termelés növekedése, környezetünk, világunk jobbá tétele, civilizációs javaink minősége függ tőle. Mindez persze a világ minden táján sok pénzbe kerül, nagy anyagi ráfordításra pedig csak a gazdag országok képesek. A mai világban joggal beszélhetünk tehát az innováció valamiféle kultuszáról, folyamatos megújulásáról. Az anyagi erő mellett azonban a kutatás-fejlesztésnek más faktora is van, ez pedig az alkotómunka ereje, az innováció, a mérnöki tudás, és e tudás alkalmazása, állandó gyarapítása. Ennek a semmivel sem pótolható eszköznek a kifejlesztése és a karbantartása a felsőoktatásban, az egyetemeken történik. A mérnökképzés hatékonyságának növelésében mi is komoly kapacitással rendelkezhetünk, mert van mire építenünk.
A magyar műszaki képzésnek nagy hagyományai vannak, és részben ismertek is. A tradíciót azonban ápolni kell, bemutatni, szinte élővé tenni. Mi a magunk részéről mint a mérnökség kamarai képviselői azzal járultunk hozzá, hogy kiállítást szerveztünk 2011-ben Brüsszelben a magyar európai uniós elnökség idején a mérnöki tudásunk múltjáról és jelenéről. Megmutattuk Európának, hogy a magyar mérnökök mit adtak a világnak, a gazdaságnak, a tudománynak. Ezt a kiállítást azóta sok hazai városba, egyetemi székhelyre elvittük. Célunk az volt, hogy kedvet csináljunk a mérnöki munkához, mert nekünk, idősebbeknek a mérnökutánpótlás kérdése is fontos. A munkát folytatni kell. Jelszavunk: több és több mérnököt Magyarországnak! Mutassuk meg, hogy vonzó életpályamodellt jelent a mérnöki munka, perspektívát, biztos megélhetést ad, tudatosítsuk, hogy a mindennapi alkotás mással nem pótolható örömforrás.
Ehhez több dolog szükséges: a mérnöki pálya presztízsét, társadalmi elismertségét növelni kell, mértékadó hírveréssel jelen kell lennünk az internetes világban, véleményt kell formálnunk a mérnöki hivatást érintő kérdésekben. Hallatni kell a szavunkat, figyelnünk kell a felsőoktatási képzés minőségére. Mára alapvető fontosságú tényező a képzés hatékonysága. Ezen is muszáj javítani. Ezek nem mai felismerések, de – a lehetőségek szerint – nap mint nap dolgozni kell értük. Ez az idő követelménye, amit szem előtt kell tartanunk.
Nem versenyezhetünk a világ tudományos és gazdasági nagyhatalmaival, anyagi forrásaink hozzájuk mérten kicsik. Nincs illúziónk ebben a vonatkozásban, de patrióta gazdaságunk számára többletértéket jelenthet a mérnöki tudás, a mérnöki helytállás minősége, milyensége. Ezt kell megtanulni az egyetemeken, ezt kell megtanítani a felsőoktatásban, mert így a felsőoktatás hatékonyságával nagy értékhányaddal járulhatunk hozzá az ipar termelékenységéhez – ezzel versenyképessé válunk a világban, és mindazzal, amit létrehozunk, a magyar gazdaság gyarapodik majd.
Vagyis mi, az ország polgárai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.