Az MNB által közölt legfrissebb adatok szerint a magyar háztartások pénzügyi helyzete tovább javult 2019 első negyedévében, az évek óta tapasztalható trendnek megfelelően. Ez főként a dinamikus bérnövekedésnek köszönhető, hiszen a magasabb jövedelmekkel nemcsak a fogyasztás, de a megtakarítás is nő. Ami a részleteket illeti, tovább emelkedett a folyószámlabetétek és az állampapírok állománya, míg a lekötött betéteké stagnál. Emellett évek óta most először, ha enyhén is, de csökkent a lakosságnál lévő készpénzállomány. A mintegy 55 ezermilliárd forintra rúgó pénzügyi eszköznek még így is csaknem 9 százaléka áll készpénzben. Ez legfőképp a csökkenő kamatkörnyezettel magyarázható. Mivel a lekötött betéteken már hosszú ideje nullaközeli hozamot lehet elérni, a lakosság a megtakarításait inkább készpénzben vagy folyószámlabetétben tartja, hiszen ez a legegyszerűbb és a leginkább likvid megtakarítás.
Az állampapír – melynek lakossági állománya mára meghaladta a 6 ezermilliárd forintot – pedig azért ennyire keresett, mert más eszközökhöz képest jóval magasabb, 2,5–5 százalékos éves hozamot biztosít, gyakorlatilag kockázatmentesen.
A lakossági állampapírok tehát tetemes többlethozamot ígérnek a piacon elérhető hasonló megtakarítási formákhoz képest. A legnagyobb súlyú, fix kamatozású, fél- és egyéves állampapírok mellett egyre népszerűbb a három- és az ötéves inflációkövető Prémium Magyar Állampapír is. Ezek legnagyobb előnye, hogy fix reálhozamot biztosítanak, vagyis nem a tulajdonos viseli az inflációs kockázatot. Ez pedig egyre nagyobb, hiszen napjainkban már a 4 százalékot közelíti az áremelkedés átlagos éves üteme.
Az elszaladó infláció több szempontból is kockázatot hordoz, különösen egy olyan gazdaságban, ahol a lakossági megtakarítás jókora része készpénzben és folyószámlabetétben található. Az egyre gyorsabban elértéktelenedő megtakarítás ugyanis arra ösztönözheti a lakosságot, hogy többet és hamarabb fogyasszon, hiszen a megtakarításai reálértelemben zsugorodnak. Az ilyen módon élénkülő makroszintű kereslet pedig végül maga is erősödő inflációt generál. Tehát a likvid eszközben tartott megtakarítás rontja a monetáris politika hatékonyságát. Nem véletlen, hogy a Magyar Nemzeti Bank már egy ideje erősen hangsúlyozza: a magas készpénzállományt le kell építeni és be kell csatornázni, lehetőleg vagy az állampapírpiacra, vagy a tőzsdére.
Ehhez nyújthat segítő kezet az Államadósság Kezelő Központ által nemrég bejelentett, ötéves, fix kamatozású Nemzeti Kötvény, amely a maga 4,95 százalékos átlagos kamatával pozitív reálkamatot kínál. Az ősszel induló nyugdíjcélú állampapír részletei még nem ismertek, de valószínűleg a többi állampapírnál magasabb kamatprémiumot biztosító, inflációkövető eszközről lesz szó, amely még vonzóbbá teszi az állampapírban történő megtakarítást. A nettó hozamokat emeli az is, hogy június 1-jétől az új kibocsátások kamatadómentesek lesznek, sőt a magasabb visszavásárlási ár növeli az eszközök likviditását is. Mindezek az intézkedések beleillenek abba a sorba, amelyet körülbelül egy éve az ÁKK kezdett a már meglévő lakossági állampapírok kamatának emelésével, a feltételek kedvezőbbé tétele a megtakarítások átcsatornázása és áttételesen a monetáris politika segítése érdekében.
Bár az MNB több kamattal is operál egyszerre (például alapkamat, betéti kamat), hatékonysága egyre inkább csökken. Egyrészt hiába emeli minimálisan a betéti kamatokat, ez érdemben nem csapódik le a lakossági betétekben. Másrészt a hitelkamatok oldaláról is veszített hatékonyságából, hiszen az egyre nagyobb arányú fix törlesztős hitelek miatt csak lassabban gyűrűzik be a reálgazdaságba bármiféle kamatváltozás. Ennek az elvesztett hatékonyságnak egy részét képes visszaszerezni az MNB az ÁKK lakossági papírokat érintő kamat- és kibocsátási politikáján keresztül, amelyre fiskális oldalról még a Pénzügyminisztérium is rásegít. Mindezzel pedig létrejött Magyarországon egy mikromenedzselt kamatkörnyezet, ahol az állampapírpiaci kamatok a lakossági kamatkörnyezetet befolyásolják, az MNB hitel- és kötvényprogramjai a vállalati kamatkörnyezetet módosítják közvetlenül, míg a hagyományos jegybanki kamatok és a célzott monetáris politikai eszközök a bankrendszerre, a bankközi kamatokra és ezen keresztül a külföldi szereplők pénzügyi döntéseire hatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.